10. 12. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA
Ekologi brez meja vabijo na delavnice za dom brez odpadkov
10. 12. 2017 | Besedilo: K. Ž./STA
Ekologi brez meja bodo na decembrskih delavnicah Prazen koš, polna denarnica predstavili, kako prihraniti s preudarnimi nakupi in kako je mogoče bolj kakovostno živeti z manj embalaže. Brezplačne delavnice, ki so del evropskega projekta People's design lab, bodo potekale 11. decembra v Mariboru, 13. decembra v Kopru in 18. decembra v Radovljici.
Društvo Ekologi brez meja opozarjajo, da vsak Slovenec v povprečju porabi 17 evrov letno za nakup vode v plastenkah, več kot 300 evrov za nakup novih oblačil in 50 evrov za nakup čistil.
Udeleženci bodo na delavnicah v prvem delu spoznali, kakšen je dom brez odpadkov, kako je mogoče zmanjšati količino odpadkov in prihraniti. V drugem delu pa bo sledilo udejanjanje teorije na terenu.
Obiskali bodo trgovine v okolici, ki že ponujajo določene izdelke brez embalaže, se ustavili pri mojstrih popravil ter zavili v konvencionalne prodajalne in poskusili nakupovati s čim manj embalaže.
Pri slednjem jim bo v pomoč nova platforma Manj je več oz. https://manjjevec.si/. Na strani je na voljo zemljevid mojstrov, kjer je izpostavljenih že preko 200 obrtnikov in organizacij, ki se ukvarjajo s popravilom, obnovo in izposojo različnih predmetov ali prodajo reči iz druge roke. Manj je več tako odpravlja dileme, kot so na primer, kje popraviti polomljen dežnik, kje kupiti oblačila iz druge roke in kje si izposoditi vrtalnik, ki ga potrebujemo le nekajkrat letno.
K zmanjševanju količin odpadkov poleg popravila in obnove predmetov prispevajo tudi številni dogodki, kot so izmenjave (oblačil, knjig, igrač in druge) ter garažne razprodaje. Zdaj je mogoče na strani tovrstne dogodke brezplačno objaviti in si ogledati, kaj se dogaja v okolici.
Ekologi brez meja so na platformo vključili tudi karto Zero Waste trgovin, kjer je moč določene izdelke kupiti brez embalaže. Čeprav prave Zero Waste trgovine v Sloveniji še nimamo, se lahko potrošniki odpravijo v več kot 70 trgovin po celotni Sloveniji, kjer je mogoče nekatere izdelke kupiti z lastno ali vračljivo embalažo.
Obenem platforma podpira lokalno gospodarstvo in delovna mesta predvsem umirajočih poklicev. Primarni namen vseh teh orodij je, da nam pomagajo pri vsakodnevnih, do okolja in soljudi bolj odgovornih odločitvah.