Združeni narodi so opozorili, da odpadna elektronska in električna oprema, sploh mobilni telefoni, prenosni računalniki, televizije, hladilniki in električne igrače ter naprave, ki imajo vgrajeno baterijo, predstavljajo resno grožnjo okolju. »Varovanje okolja je eden izmed treh stebrov trajnostnega razvoja. Ustrezno ravnanje z e-odpadki je danes v času sveta, ki je odvisen od digitalnih naprav, prioritetna tematika,« je dejal Houlin Zhao, generalni sekretar mednarodne telekomunikacijske zveze. Združeni narodi so ugotovili, da je bilo v letu 2016 ustvarjenih 44,7 milijona ton e-odpadkov, kar je 3,3 milijona ton (ali 8 odstotkov) več kot leta 2014. Strokovnjaki ocenjujejo, da bo rast količine e-odpadkov do leta 2021 kar 17-odstotna. Področju ravnanja s takšnimi odpadki se bomo zato morali v prihodnosti posvetiti bolj kot smo se mu do sedaj, so še opozorili na ZN.
Stare električne in elektronske naprave, ki še delujejo, lahko, namesto odvoza na odpad, komu poklonite. Akcije zbiranja še delujoče in tudi nedelujoče elektronske in električne opreme občasno potekajo tudi po vsej državi. Ali pa bi kakšen med vašimi prijatelji oziroma družinskimi člani potreboval napravo, ki se jo vi želite znebiti.
Svoje naprave lahko podarite tudi dobrodelnim društvom ali odpeljete na Center ponovne uporabe. Društvo Vez-je in Društvo duh časa sta specializirana posrednika za sprejemanje odsluženih računalnikov in monitorjev, ki jih popravijo in oddajo socialno ogroženim mladim v nadaljnjo uporabo.
Če bi radi zaslužili nekaj evrov, pa odsluženo elektronsko in električno opremo lahko prodate tudi pred spletnih oglasnikov. V primeru, da ima naprava zaradi svoje zavidljive starosti še poseben pomen, jo lahko odnesete tudi na bolšji sejem.