Navade evropskih državljanov v zvezi z odpadki in upravljanjem z viri je treba spremeniti, opozarjajo na Okoljsko-raziskovalnem zavodu. To še zlasti velja za države, kjer so preprečevanje nastajanja odpadkov, njihova ponovna uporaba in recikliranje še vedno na nizki ravni. Slovenija se z ločenim zbiranjem uvršča med uspešne države, težave nastopijo pri še nezadostni snovni izrabi in energetski izrabi, ki je dejansko še nimamo, so sporočili z Okoljsko-raziskovalnega zavoda. Letošnji teden zmanjševanja odpadkov bo potekal do nedelje, v tem času se bodo tudi pri nas zvrstile številne aktivnosti z namenom prepoznavanja možnosti varovanja okolja in zmanjšanja rabe virov v vsakdanjem življenju.
Na zavodu poudarjajo, da ima preprečevanje nastajanja odpadkov pomembno mesto v tednu zmanjševanja odpadkov, saj je bolj smiselno, da preprečimo oziroma zmanjšamo količino odpadkov na izvoru ter jih ponovno uporabimo, kot pa da se moramo z njimi ukvarjati potem, ko že pristanejo v smetnjakih.
V okviru mreže Centrov ponovne uporabe bodo tudi zato ves teden izvajali preventivne tematske dneve. Obiskovalci Centrov ponovne uporabe na lokacijah Rogaška Slatina (Tuncovec), Tepanje, Vojnik, Velenje, Kranj, Tržič, Trebnje in Ljubljana bodo dobili konkretne in praktične napotke o možnosti ponovne uporabe, pri čemer bodo udeleženci lahko sami poskusili popraviti, obnoviti in sešiti zavržen izdelek, ki bo takodobil novo uporabno vrednost.
V vseh Centrih ponovne uporabe bodo na voljo informacije o uporabi patenta, ki ga je razvil Okoljsko-raziskovalni zavod, to je aplikacija 3R za pametne telefone in tablice, ki uporabnika nauči, kako zmanjšati, ponovno uporabiti in reciklirati odpadke v vsakdanjem življenju.
Ministrstvo za kmetijstvo in okolje pa bo v tem tednu pripravilo razstavo najboljših »superjunakov« v avli poslovne stavbe Slovenijalesa. Gre za skulpture, ki so jih ekipe iz slovenskih vrtcev, osnovnih in srednjih šol letos spomladi ustvarile iz odpadnih materialov v okviru projekta Moja reka si, superjunaki pa rešujejo probleme rek.