Ko je pijača popita, je pločevinka odslužila svojemu namenu. Postala je odpadek. Ampak s tem njena pot še ni končana, temveč se šele začne. Pločevinko po uporabi izpraznjeno odvržemo v zabojnik za pločevinke, če tega ni, pa v zabojnik za embalažo. Družba Slopak nato poskrbi, da gredo ločeno zbrane pločevinke v proces recikliranja. S sistemom ločenega zbiranja odpadkov je poskrbljeno, da se odpadna pločevinka skozi proces reciklaže spet znajde na polici. To se lahko zgodi že v 60 dneh.
Tri četrtine aluminija še vedno v uporabi
Recikliranje pločevink je preprosto, zato znaša delež recikliranih pločevink v Evropi kar 67 odstotkov. V Sloveniji je ta delež manjši in znaša 33 odstotkov. Leta 2011 je bilo v Evropi reciklirane toliko kovinske embalaže, med katero spadajo tudi pločevinke, da bi lahko z njo napolnili nogometni stadion v višino 1,25 kilometra.
Iz ene pločevinke se lahko proizvede 20 recikliranih, možna pa je tudi izdelava drugih izdelkov, kot so kolo, očala ali platišče. Več o predelavi pločevink si lahko preberete v petkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.