18. 10. 2018 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak
Izmenjava oblačil za odrasle vedno bolj obiskana
18. 10. 2018 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak
Društvo Ekologi brez meja že od leta 2013 vodi projekt Tekstilnica, v okviru katerega vsak mesec poteka izmenjava oblačil za odrasle. Pravila za udeležence so preprosta: vsak prinese 10 čistih in lepo ohranjenih kosov oblačil, obutve ali hišnih tekstilij, za katere dobi različno število točk. Na dogodku si lahko izbere stvari v vrednosti teh točk. Oblačila morajo biti čista in lepo ohranjena ter sezoni primerna.
Namen projekta Tekstilnica je ozaveščanje javnosti o pomenu ločenega odlaganja tekstilnih odpadkov, vzpostavitev učinkovitega sistema zbiranja in predelave rabljenega tekstila ter razvoj zaposlitvenih možnosti in zelenih delovnih mest za ranljive ciljne skupine, ki so zaradi svojega statusa pomaknjeni na rob zaposlitvenih možnosti.
Izmenjava Tekstilnica, ki vsak mesec poteka v Ljubljani na Waldorfski šoli, je namenjena menjavi oblačil za odrasle. »Ker vsaj 90 odstotkov obiska predstavljajo ženske in le peščica moških, se to odraža v ponudbi oblačil. Ves čas se trudimo, da bi pritegnili več moških, a je odziv manjši, kot bi si želeli,« je pojasnila Helena Nieboer z Društva Ekologi brez meja. Prvotno so imeli dve ločeni izmenjavi, eno za otroke in drugo za odrasle, a je bila obiskanost prve zelo slaba. Zaradi slabe obiskanosti je bila tudi okrnjena ponudba oblačil. »Še posebej se je izkazalo, da je bilo v ponudbi večji del oblačil za dojenčke, obiskovalci pa so želeli oblačila za večje otroke. Verjetno smo premalo vlagali v obveščanje, promocijo izven naših komunikacijskih poti (FB Tekstilnica in EBM, spletna stran Tekstilnica). Zaradi tega smo se odločili, da prepustimo tovrstne izmenjave drugim, ki so bolje povezani v skupine mamic ali kako drugače in lahko privabijo več ljudi,« je še dodala Helena Nieboer.
Udeležba je bila na začetku skromna, zdaj pa se dogodkov v Ljubljani udeleži okoli 80 ljudi. Udeležba je odvisna tudi od posebnih okoliščin: čas dopustov, šolske počitnice, včasih tudi vreme … Točke, ki jih udeleženci dobijo za oblačila, ki so jih prinesli na izmenjavo, so samo okvir, pojasnjujejo Ekologi brez meja. »Seveda je možno odnesti kos ali dva več. Točke smo postavili kot neko mejo, da bi preprečili neomejeno nabiranje,« je pojasnila Helena Nieboer in dodala, da je glavni cilj, da oblačila krožijo.
Izmenjava oblačil je namenjena izmenjavi oblačil, obutve in modnih dodatkov. Zbirajo pa tudi hišne tekstilije: posteljnino, rjuhe, pregrinjala, prešite odeje, brisače, prte, zavese ter metrsko blago. Oblačila naj bodo oprana in čevlji v parih. Promocijske majice, namenjene izmenjavi, bodo ostale brez točk, saj po navadi ostanejo na mizah.
»Radi bi poudarili, da se na naši izmenjavi pojavljajo večinoma oblačila srednjega ali spodnjega cenovnega razreda, tu in tam pa se znajde tudi kak poseben kos,« je dodala Helena. »Prostovoljci, ki sprejemajo oblačila, običajno dajo dodatne točne res lepim, odlično ohranjenim in modnim oblačilom in tudi na tak način spodbujajo obiskovalce, da skrbno premislijo, kaj bodo prinesli,« je poudarila. Včasih organizirajo tudi posebne akcije – recimo decembra – ko obiskovalce pozivajo, naj prinesejo bolj svečana, praznovanjem primerna oblačila, za katera podelijo več točk in so razstavljena na posebni mizi.
Po dogodku nekaj oblačil tudi ostane. Razlogi zakaj, so različni: neprimerna velikost, oblačila, ki niso v koraku z modo … »Ob koncu dogodka vsa oblačila še enkrat skrbno pregledamo, posebej izločimo najboljša, ki bodo ponujena na naslednji izmenjavi, preostanek pa po predhodnem dogovoru občasno doniramo nekaterim organizacijam ali pa jih oddamo v zabojnike Tekstilnica,« je pojasnila Helena Nieboer.