Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Kako brez plastike živijo uporabniki v Veliki Britaniji?

Je možno živeti brez plastike? Številni potrošniki, zaskrbljeni za okolje, pritrjujejo, a priznavajo, da je težko in zahteva veliko truda. Ko se že uspejo znebiti plastične embalaže na enem področju, naletijo nanjo na drugem, alternative pa so veliko dražje, poroča britanski Guardian.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
25. 1. 2018 | 14:50
22. 10. 2024 | 01:52
4:01

Jenny Derry, ki živi v Staffordshiru, je oktobra zagnala spletno trgovino Anything But Plastic (Vse, samo plastika ne, op. p.), ker je bila po treh letih dela v trgovini z opremo za dejavnosti na prostem naveličana odvijanja izdelkov iz plastične embalaže. »Poskušala sem se znebiti vseh plastičnih izdelkov. Moja življenje je postalo precej dražje, saj sem morala izdelke, ki niso bili narejeni iz plastike, naročati z različnih koncev sveta. Sprašujem se, zakaj mora biti življenje brez plastike tako naporno,« je pojasnila. S svojo spletno trgovino upa, da bo Britancem pomagala na lažji način živeti brez plastike, brez dolgotrajnega iskanja izdelkov na spletu. »Vedno več se nas zaveda, kako škodljiva je plastika, vendar nimamo ne sredstev ne orodji, da bi postali del rešitve. Glas, da obstajajo tudi alternative plastiki, se mora čim bolj razširiti,« je dodala.

Bralka Guardiana, ki je hotela ostati anonimna, je bila pred leti diagnosticirana z bellovo parezo, zato za pitje uporablja plastične slamice. Čeprav jih je uporabila večkrat, se je zavedala, da še vedno prispeva k onesnaževanju okolja s plastiko. »Naročila sem slamice iz nerjavečega jekla, da bi se izognila povzročanju odpadkov. Čeprav se slamice zdijo majhne in nepomembne, sem zaradi njihove uporabe imela slabo vest,« je dodala. Po podatkih National Geographica Američani dnevno zavržejo 500 milijonov plastičnih slamic.


Ponovna uporaba plastične embalaže

Leslie iz Readinga poskuša vso embalažo, ki se ji ne more izogniti, ponovno uporabiti. »Vse plastične ovojnice, v katerih mi pošljejo pošto, uporabim kot vrečke za pasje iztrebke. Poleg tega vrečke za shranjevanje živil pomijem in ponovno uporabim,« je navedla različne rešitve. Drugi bralci časopisa so navedli, da namesto tekočega mila in šampona v plastični embalaži raje uporabljajo milo v kosu. Vse bolj priljubljene postajajo tudi zobne ščetke iz bambusa in zobna pasta iz steklenega lončka (ki ne vsebuje barvil, belil in konzervansov, poleg tega pa se ne peni).

Anna, Američanka, ki živi v Londonu, se zaveda, da njeni sodržavljani niso pozorni na ogromno količino smeti, ki jih proizvedejo, vendar se ji je zdelo vseeno šokantno, ko je v britanskih trgovinah naletela na kisle kumarice, posamezno zavite v plastično embalažo. »Razumem, da jim s tem podaljšajo rok uporabe, a bi bilo vseeno bolje, če bi jih kupili in hitro pojedli,« je dodala. Anna se plastiki izogiba tudi tako, da uporablja blazinice za ličila, ki jih iz bombažne niti splete prijateljičina mati.

»Najprej sem s seboj začela nositi steklenico za vodo in vrečko za večkratno uporabo. Potem sem papirnate robčke zamenjala z bombažnimi. Zdaj uporabljam menstrualno skodelico, sadja in zelenjave ne dajem v posebne vrečke, šale iz trgovin, kjer je dobiček namenjen dobrodelnim ustanovam, pa uporabim za zavijanje daril,« je opisala Ariane.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine