Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Ljubljanska Snaga uporabnikom poklanja znesek decembrske položnice

Javno podjetje Snaga pri ravnanju z odpadki dosega odlične rezultate in tako zmanjšuje stroške. Zaradi povečanega deleža ločeno zbranih odpadkov in posledično manjšega deleža odloženih odpadkov je zato svojim uporabnikom izdalo dobropis v višini decembrskega računa za ravnanje z odpadki.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 16:56
3:40

Ločeno zbiranje odpadkov se izplača, v današnjem sporočilu za javnost navajajo v Snagi in dodajajo, da manj odloženih odpadkov namreč pomeni manjše stroške zanje, kar omogoča delni poračun storitve ravnanja z odpadki v letu 2014.

Takšno ravnanje Snagi omogoča uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Pri oblikovanju cen javnih služb varstva okolja se upoštevajo načrtovane količine opravljenih storitev in načrtovani stroški ter prihodki izvajalca za naslednje obdobje, to pa je treba poračunati na podlagi dejansko opravljenih količin storitev in stroškov.

Delni poračun za leto 2014 je v višini zneska decembrskega računa, zato je Snaga svojim uporabnikom poleg računa in plačilnega naloga za december poslala še dodatni dokument, in sicer dobropis za delni poračun za leto 2014. Na računih, ki jih prejmejo uporabniki, je zapisan znesek opravljene storitve, dobropis pa je izdan v enaki višini kot račun. Vrednost plačilnega naloga je posledično nič evrov.

Izdajo računa in dobropisa hkrati nalagajo davčni predpisi in slovenski računovodski standardi. Ker je bila decembrska storitev ravnanja z odpadki opravljena, mora biti tudi obračunana.

Končni obračun in poračun storitev ravnanja z odpadki za leto 2014 bo Snaga skladno z uredbo o cenah pripravila v začetku leta 2015. Še prej mora namreč pripraviti revidirane računovodske izkaze za leto 2014 in končne podatke o količinah odpadkov v preteklem letu.

V Snagi so za STA pojasnili, da v vseh desetih občinah, kjer skrbijo za ravnanje z odpadki, trenutno ločeno zberejo dobrih 60 odstotkov odpadkov. Ta delež sicer zadnja leta stalno raste.

Primerljivo velika mesta so na področju ločenega zbiranja bodisi slabša bodisi primerljiva z njimi, je pa Ljubljana evropska prestolnica z največjim deležem ločeno zbranih odpadkov in prvo glavno mesto v EU, ki je stopilo na pot k Zero Waste družbi.

V podjetju bodo z nenehnim posodabljanjem infrastrukture in intenzivnim komuniciranjem poskrbeli, da bodo njihovi uporabniki do leta 2025 zbrali najmanj tri četrtine ločeno zbranih odpadkov, povzročili manj kot 60 kilogramov preostanka odpadkov na prebivalca in odložili manj kot 30 kilogramov na prebivalca.

V Snagi si prizadevajo, kot so še pojasnili, da bi bil delež ločevanja v večstanovanjskih stavbah/blokih višji oz. da bi začeli ločevati tudi tisti občani, ki tega še ne počnejo, in da bi bilo med odpadki manj zavržene hrane, ki pogosto pristane v črnih zabojnikih.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine