Modna industrija in njen ogljični odtis

Bo moda sploh kdaj trajnostna? Proizvodnja oblačil iz naravnih materialov prav tako negativno vpliva na okolje kot oblačil iz umetnih materialov.

Modna industrija je odgovorna za 10 % emisij toplogrednih plinov na svetu in skoraj 20 odstotkov odpadne vode. Čeprav je vpliv letalskega prevoza na okolje dobro znan, modna industrija porabi več energije kot ladijski in zračni promet skupaj. Zaradi zapletene verige dobave materialov je težko oceniti, kakšen je vpliv enih hlač ali novega plašča na okolje. A že tako visoki številki moramo prišteti še transport in ravnanje z odpadnim tekstilom.

Modna industrija je na področju potrošniškega blaga problematična predvsem zato, ker vsako sezono (ali že mikrosezono) predstavi novo kolekcijo, nove smernice ali pa prek razprodaj vabi kupce h kupovanju novih oblačil in modnih dodatkov.

PREBERITE ŠE: PREOBLEKA IZ ODSLUŽENIH DŽINS HLAČ

Težko si je predstavljati, kaj vse potrebujemo za proizvodnjo oblačil. Združeni narodi ocenjujejo, da za par hlač iz jeansa potrebujemo kilogram bombaža. Ker slednji raste na bolj sušnih področjih, za kilogram bombaža potrebujemo od 7500 do 10.000 litrov vode. To je količina vode, ki jo človek popije v 10 letih. Barvila onesnažujejo pitno vodo, elastična vlakna, ki jih dodajajo v raztegljive hlače iz jeansa, pa so narejena iz plastike, kar zmanjša možnost recikliranja tekstila in poveča njegov negativni vpliv na okolje.


Slavni proizvajalec hlač iz jeansa, Levi Strauss, ocenjuje, da njegove legendarne 501 hlače proizvedejo 33,4 kilograma ogljikovega dioksida. Tretjina emisij se sprosti iz proizvodnje tkanine, 8 odstotkov iz rezanja in šivanja. 16 odstotkov emisij proizvedejo pakiranje, transport in prodaja v trgovinah, 40 odstotkov pa kupci, ki perejo in nato zavržejo hlače. Študija iz Indije kaže, da hlače iz jeansa, ki vsebujejo elastin, proizvedejo še 7 dodatnih kilogramov ogljikovega dioksida več, kot so ocenili pri Levi Strauss.

Nekateri proizvajalci že prehajajo na reciklirane materiale. Ponujajo hlače iz recikliranega jeansa ali oblačila iz recikliranega poliestra. Slednje sicer ni dolgoročna rešitev, saj poliester za razkroj potrebuje več tisoč let, mikrovlakna pa lahko zaidejo v naravo in jo onesnažujejo. V zadnjih letih se pojavljajo oblačila, narejena iz sadnih ali lesnih vlaken, barvajo pa jih z alternativnimi načini.

Tudi spletna prodaja, čeprav zaradi nje ljudje ne uporabljajo transporta, pušča večjih ogljični odtis. Ljudje namreč naročajo več, kot potrebujejo, velikokrat oblačila vračajo ali pa jih preprosto zavržejo. Najboljši način za zmanjšanje negativnega vpliva na okolje je, da kupimo samo tisto, kar res potrebujemo, še poroča BBC.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE