Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Odpadki iz ene industrije naj bodo surovina za drugo

Evropa bo morala posodobiti infrastrukturo za recikliranje odpadkov, pravi evropski komisar za okolje Janez Potočnik in dodaja, da to ne pomeni gradnje novih sežigalnic in odlagališč odpadkov. Treba je spodbujati krožno gospodarstvo.
Barbara Pavlin, Delo
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:34
2:10

Vsako leto za proizvodnjo različnih dobrin v Evropi po grobih ocenah porabimo 16 ton različnih materialov na osebo. Od tega kar šest ton postane odpadni material, skoraj polovica pa konča na odlagališčih. »Večina se nas zagotovo strinja, da tako ne gre več naprej, da to ni model, ki bi bil trajnosten. Spremeniti moramo proizvodne in potrošne vzorce, oblikovati gospodarski sistem, ki bo temeljil na ponovni uporabi virov in njihovem recikliranju. Model, v katerem bomo zagotovili, da bodo odpadki ene industrije postali surovina druge. Temu pravimo krožno gospodarstvo. Najboljši primer je narava sama. Milijoni let nakopičenega znanja in prilagajanj, ki so pripeljala do tega, da se vse zgodi z razlogom in služi svojemu namenu obstanka in razvoja,« je na okrogli mizi po slovenski premieri filma Smeti povedal Potočnik.

V Sloveniji na leto pridelamo štiri milijone ton odpadkov, na odlagališčih pa še vedno konča 60 odstotkov odpadkov, medtem ko 40 odstotkov komunalnih odpadkov recikliramo in kompostiramo. Predsednik nevladne organizacije Eko krog Uroš Macarol pravi, da je to še vedno 60 odstotkov premalo. Delež recikliranja povečujemo prepočasi, kljub temu smo s temi številkami nad evropskim povprečjem.

Celoten članek si lahko preberete v petkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine