Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Odpadno embalažo izpraznimo in sploščimo

Na količino odpadkov vpliva gostota prebivalstva, kar pomeni, da se v gosto naseljenih urbanih središčih nabere več odpadkov kot na podeželju oziroma v ruralnih območjih. Dodatno pa na količino odpadkov vplivajo tudi turisti, ki pridejo v državo.
Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:48
2:37

Odpadki nastajajo vsak dan in vsepovsod. Njihova količina in struktura pa se ne razlikujeta samo med državami članicami EU, temveč se razlike pojavljajo tudi znotraj posameznih držav, po regijah in krajih. Tudi znotraj meja Slovenije so razlike velike in so po regijah različne.

Ločeno zbiranje odpadkov je danes nujno in koristno opravilo, saj omogoči, da se odpadki že na samem izvoru zberejo in ločijo glede na sestavo. Da gredo ločeno zbrani odpadki naprej v predelavo, je zadolžena družba Slopak. Poleg odpadne embalaže v družbi Slopak poskrbijo tudi za ravnanje z izrabljenimi gumami, odpadno električno in elektronsko opremo, z odpadnimi zdravili in fitofarmacevtskimi sredstvi, odpadnimi baterijami in akumulatorji. Del odpadkov, ki ni primeren za predelavo ali ponovno uporabo, pa se odloži na deponijo.

Čim več virov novih surovin

Cilj ravnanja z odpadki je, da se čim več odpadkov reciklira in tako poskrbi, da ti postanejo vir novih surovin, ki se z novimi proizvodi spet vrnejo v obtok. Glede na vrsto odpadka se ti lahko reciklirajo v celoti ali pa le njihovi sestavni deli. Odpadki pa se razlikujejo tudi v tem, da se eni lahko reciklirajo nenehno, kot je to na primer steklo ali kovina, lahko pa je število recikliranj omejeno, kot denimo pri papirju. Tudi kompostiranje velja kot predelava, kjer na koncu procesa pridobimo rodovitno prst. Kar se ne da predelati snovno, se predela energetsko, s tem pa se pridobi energija. Nekaterih odpadkov pa ni možno predelati in v skrajni sili se preostanek odpadkov odloži na deponijo, kjer sklenejo svoj življenjski krog.

Kje v Sloveniji ločeno zberejo in reciklirajo največ odpadkov in kje najmanj, si lahko preberete v petkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine