Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Okoljski projekt Eko-koncept na javnih prireditvah

Po oceni društva Ekologi brez meja na dvajsetih največjih javnih prireditvah v Sloveniji nastane več kot 800 kubičnih metrov plastičnih odpadkov. Povedano drugače: samo z odpadki z ene prireditve bi lahko napolnili okrog 400 srednje velikih (120-litrskih) gospodinjskih zabojnikov za odpadke. Ekologi brez meja zato v sodelovanju s fundacijo Z glavo na zabavo ponujajo organizatorjem množičnih prireditev rešitev – okoljski projekt Eko-koncept, katerega glavni cilj je zmanjšanje količine odpadkov na javnih prireditvah.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:21
21. 10. 2024 | 22:57
3:28

Prva večja prireditev, na kateri se bosta društvo Ekologi brez meja in fundacija Z glavo na zabavo predstavila s skupnim okoljskim projektom Eko-koncept, bo eden najbolj množičnih poletnih dogodkov za mlade na ptujskem območju – Bazeni energije, ki bo potekal 8. julija v Termah Ptuj. Končni cilj projekta, ki ga delno sofinancirajo tudi Evropski socialni skladi, je zmanjševanje količine odpadkov na javnih prireditvah, zato razvijajo premično pralnico plastičnih kozarčkov za večkratno uporabo, ki bo potovala po vseh večjih prireditvah po Sloveniji in tako pomembno prispevala k zmanjšanju količine odvržene plastike.

Na Ptuju premične pralnice še ne bo, bo pa vsak obiskovalec prireditve ob prihodu za kavcijo v višini 1 evra dobil v uporabo plastični kozarček, ki ga bo ob ponovnem naročilu pijače samo zamenjal, po uporabi vrnil, sodelavci Eko-koncepta pa bodo poskrbeli za pranje. Kavcijo bo obiskovalec dobil nazaj, če bo kozarček vrnil v dostojnem stanju. Po pranju bodo vsi plastični kozarčki ponovno uporabljeni na novih prireditvah, za kar bo poskrbel Eko-koncept. »Tako bomo za 90 odstotkov zmanjšali količino odpadkov po prireditvi in dokazali, da skrbimo za okolje tudi med zabavo. In da to sploh ni težko,« pravijo v društvu in dodajajo, da organizatorja prireditve Bazeni energije (Terme Ptuj in Klub ptujskih študentov) sicer vedno poskrbita, da se vsi odpadki na prireditvi odložijo v zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov.

Na množičnih prireditvah nastajajo velike količine odpadkov, ki se jih zaradi pomešanosti z biološkimi odpadki težko ločeno zbira. Večinoma se uporabljajo kozarci in druga posoda za enkratno rabo iz plastične mase ali ustrezno obdelanega kartona. Oboje po končani prireditvi skupaj z ostanki hrane velikokrat konča v navadnem zabojniku in na koncu na deponiji, kjer se vse skupaj razgrajuje še nadaljnjih 500 let. Povsem razgradi pa se nikoli – plastika kot mikro delec namreč za vedno ostane v našem okolju.

Eko-koncept je prvi projekt v Sloveniji, ki na problematiko odpadkov z javnih prireditev odgovarja s konkretnimi rešitvami, hkrati pa razvija nova in zelena delovna mesta. Podobne prakse v Nemčiji in Avstriji kažejo, da pranje posode prinaša ne le okoljske prednosti (zmanjšanje nastalih odpadkov), temveč tudi finančne, saj so stroški čiščenja prizorišč čedalje večji.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine