Naravna alternativa bi lahko rešila težavo s plastiko za enkratno uporabo, je prepričan izvršni direktor Ecovative in soustanovitelj start-upa Eben Bayer. Strokovnjakom je namreč uspelo razviti način, kako micelij že med samo rastjo oblikovati v različne oblike. Za rast potrebuje teden dni in ob tem porabi zelo malo elektrike in vode. Z inovativnim naravnim materialom bi lahko najprej zamenjali embalažo, narejeno iz stiropora. Po uporabi bi micelij lahko uporabili kot hranilno sredstvo na vrtu.
Drugi strokovnjaki sicer menijo, da bi se namesto iskanja novih virov proizvodnje materialov za enkratno uporabo, morali osredotočili na reševanje naše odvisnosti od tovrstne embalaže.
Ecovative zdaj preučuje tudi možnosti, kako bi z micelijem proizvedli umetno usnje in celo meso. Možnosti so neomejene, meni Bayer, ki dodaja, da je slanina iz micelija še vedno v razvojni in preizkuševalni fazi. Vse bolj jih zanimajo tudi gradbeni materiali in uporaba podgobja na tem področju. Njihove sanje pa so gradnja organov. Bayer bi namreč iz micelija zgradil kapilarni sistem v človeških pljučih in nato z uporabo človeških celic »ogrodje« spremenil v organ.
PREBERITE ŠE: Plastika je lahko tudi bio – toda kako in kdaj?