Se nam vendarle obeta kavcijski sistem za zbiranje odpadne embalaže pijač?

Društvo Eko krog poslance poziva, naj čim prej omogočijo vzpostavitev kavcijskega sistema za zbiranje odpadne embalaže pijač. "Odločitev ne bi smela biti težka," so zapisali v pozivu. Rešitvi je naklonjen minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, podpirajo pa jo tudi v združenju industrije pijač.

"Vsako leto v Sloveniji 137 milijonov plastenk konča v sežigu in naravi. Če bo tako tudi ostalo, jih bo naše gospodarstvo do leta 2025 izgubilo že 400 milijonov, do leta 2030 pa že milijardo," je opozorila vodja kampanje Zaprimo krog Erika Oblak iz društva Eko krog.

Kot so izpostavili v sporočilu za javnost, v Sloveniji recikliramo zgolj 41 odstotkov plastenk. V petih od skupaj enajstih evropskih držav s kavcijskim sistemom reciklirajo več kot 80 odstotkov plastenk, v petih pa že več kot 90 odstotkov. "S tem že presegajo cilje recikliranja, za katere smo se, da bi zmanjšali onesnaženje s plastiko, dogovorili na ravni EU," so izpostavili.

Do leta 2025 bo kavcijski sistem uporabljalo skupaj že 26 evropskih držav. Z novim letom so ga uvedli na Slovaškem, Latvija pa bo s kavcijskim sistemom začela februarja, pojasnjujejo v okoljski nevladni organizaciji.


V Sloveniji recikliramo zgolj 41 odstotkov plastenk

Kavcijski sistem za plastenke, pločevinke in steklo po navedbah Eko kroga pripomore k temu, da se zbere do trikrat več dovolj čistih materialov za recikliranje v novo embalažo za pijače. "Več zbiranja in recikliranja povzroči eksponentno naraščanje stopnje kroženja istega materiala znotraj snovnega procesa, saj podjetja iste materiale uporabijo znova in znova. Za novo embalažo je potrebnih vedno manj naravnih virov, gospodarstvo pa je manj odvisno od dolgih dobavnih verig, kar znižuje tveganje za oskrbo z vhodnimi materiali," so še dodali.

Spomnili so tudi na dajatev za nereciklirano plastično embalažo, ki jo po novem v evropski proračun plačujejo države članice. "Slovenija je lani plačala 10 milijonov evrov, letos bo ta znesek še za milijon višji. Več zbranih in recikliranih plastenk tako tudi znižuje stroške državnega proračuna. Za primerjavo: v treh letih bo Slovenija iz podnebnega sklada za začetne investicije v dejavnosti, pomembne za prehod nizkoogljično krožno gospodarstvo, namenila nekaj več od 21 milijonov evrov," so zapisali.

Naklonjenost predlogu Eko kroga je naklonjen tudi resorni minister Andrej Vizjak, uvedbo kavcijskega sistema pa so podprli tudi v združenju industrije pijač pri zbornici kmetijskih in živilskih podjetij, ki deluje pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE