Švedsko mesto, ki prisega na mavrično recikliranje odpadkov

Švedsko mesto Eskilstuna, eno uro vožnje z vlakom oddaljeno od prestolnice Stockholm, je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja izgubilo naziv jeklarske velesile in postalo znano kot »kraj, kjer se ne dogaja nič novega«, brez služb pa je ostalo okoli 15 tisoč prebivalcev. Zahvaljujoč novemu pristopu k recikliranju odpadkov in uporabi le-teh Eskilstuna danes velja za najbolj zeleno mesto na Švedskem (in daleč naokoli).

Leta 2012 so mestne oblasti sprejele več ukrepov, s katerimi je Eskilstuna postalo najbolj ekološko in okolju prijazno mesto na Švedskem. Prebivalci mesta odpadke ločujejo v sedem kategorij – vsaka ima svojo barvo: zelena za hrano, roza za tekstil, siva za jeklo, rumena za papir, modra za časopisni papir, oranžna za plastiko in črna za mešane odpadke. Zakaj mavrične vrečke za odpadke? Na deponiji imajo posebne tekoče trakove in robote, ki s senzorji prepoznajo žive barve in jih nato ločijo v kontejnerje. Biološke odpadke uporabljajo za proizvodnjo bioplina za javni promet. Druge pa pošljejo na recikliranje – med drugim tudi mavrične plastične vrečke. Prebivalci smeti odlagajo v en zabojnik, pobirajo pa jih vsake štirinajst dni. S tem so zmanjšali količino prometa v mestu in izboljšali kakovost zraka. Ločene smeti, zaprte v vrečke, so odpravile tudi težavo mešanja določenih odpadkov, zaradi česar se jih nato ne da več reciklirati (recimo papir in hrano). Mešane odpadke pošljejo v zažigalnico in iz energije, ki se sprosti, pridobijo elektriko ter poskrbijo za ogrevanje mesta. S tem so zmanjšali odvisnost mesta od fosilnih goriv (a hkrati povečali emisije toplogrednih plinov).

Mesto se lahko pohvali z bogato zgodovino v železarstvu. FOTO: Shutterstock

Vse kosovne odpadke vozijo v trgovino za ponovno uporabo, ki jo je odprla Anne Bergström. Ta se je v Eskilstuno preselila 2012, ko se je soočila z ogromnimi količinami odpadnega tekstila v času svoje kariere v modi. V mestu je odprla trgovino za ponovno uporabo ReTuna, ki pa je prebivalci sprva niso dobro sprejeli. Od sprejetja nove sheme recikliranja odpadkov pa je Anna opazila vse boljši obisk v trgovini. Mesto, v katerem skoraj ni odpadkov na deponiji, je dobilo drugo priložnost, da zasije. »Počasi so vsi začeli spreminjati mnenje. Vsak dan se pri nas oglasi okoli 700 ljudi,« je pojasnila Anna. 

Mesto je cilje glede pridobivanja električne energije iz alternativnih virov, ki jih je Evropska unija določila do leta 2020, že preseglo. S postopkom ločevanja in ponovne uporabe odpadkov so v mestu ustvarili 50 novih delovnih mest. Vse bolj priljubljene pa so tudi ekskurzije, v okviru katerih skupinam obiskovalcev pokažejo, kako deluje shema ravnanja z odpadki v mestu. Čeprav težave z visoko stopnjo brezposelnosti v mestu še niso rešene, se prebivalci veselijo, da so dobili drugo priložnost in svoje mesto na zemljevidu zelenih mest.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE