To je razlog, da razbita šipa ne spada v zabojnik za stekleno embalažo

Navodila za recikliranje gospodinjskih odpadkov pri nas so večinoma jasna, kljub temu pa jih del ljudi ignorira ali narobe razume. Prav nerazumevanje je pogost razlog, da se v zabojnikih z odpadno stekleno embalažo znajdejo napačne vrste stekla, kot so šipe, razbite plafonjere ali ogledala ...

Kaj odlagamo v zabojnik za embalažno steklo

Razlog, da spadajo v zabojnike za odpadno embalažno steklo, ki ga je mogoče s taljenjem 100-odstotno reciklirati, le steklenice živil, pijač, stekleničke zdravil, kozmetike in kozarci vloženih živil, je v enotni kemični sestavi njihovega stekla, ki se razlikuje od sestave drugih vrst stekla. Te namreč vsebujejo različne primesi, ki povzročajo velike težave v talilni kadi in veljajo za onesnaževala.

PREBERITE ŠE: ZNATE PRAVILNO LOČEVATI ODPADKE?

FOTO: f.maliki/ShutterstockPreden stekleno embalažo odvržemo

Stekleno embalažo vedno izpraznimo in ji odstranimo zamaške ali pokrovčke. Pokrovčke odložimo v zabojnik za embalažo, plutovinaste zamaške pa v zabojnik za preostanek gospodinjskih odpadkov.

Česa ne mečemo v zabojnik 

Kot navajajo komunalna podjetja, je v zabojnik za stekleno embalažo prepovedano odlagati okensko, avtomobilsko steklo, okenske šipe, steklo uokvirjenih slik, ogledala, kristalno in ekransko steklo, steklo svetil (steklo neonskih, halogenskih in žarilnih žarnic, steklene senčnike svetil), ognjevarno steklo, izrecno tudi laboratorijsko steklo, ki vsebuje borosilikate, pa tudi razne kemikalije, ki ostanejo v kemijskem posodju in bi lahko onesnažile reciklirano embalažno steklo. Medtem ko je denimo v sosednji Avstriji v te zabojnike izrecno prepovedano odlagati tudi stekleno posodo in kozarce za pitje, tega komunalna podjetja v Sloveniji ne navajajo.

Seveda v zabojnike za embalažno steklo ne sodijo tudi pleksisteklo in druge vrste umetnega stekla.


Kam s posebnimi vrstami stekla

Poleg embalažnega je mogoče reciklirati tudi druge vrste stekla, vendar ločeno glede na lastnosti, postopek predelave je zahtevnejši, z njim se ukvarjajo specializirana podjetja. Drugačne vrste stekla je najbolje odpeljati v zbirni center, kjer ga bomo odložili na za to označeno mesto.

Oglejmo si primera svetil in okenskih šip: Navadne žarnice z žarilno nitko lahko odložimo v posodo za preostanek odpadkov, medtem ko spadajo plinske sijalke (fluorescentna svetila) med nevarne odpadke, ki jih ločeno zbirajo premične zbiralnice ali pa jih sami odpeljemo v zbirni center. Enako velja za okenske šipe, ki jih, ločeno od okenskih okvirov, v zbirnih centrih odložimo v zabojnike za ravno steklo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE