Aluminijasta folija, v katero so zaviti izdelki, in embalaža iz stiroporja spadata v zabojnik za embalažo. Enako velja za kartonsko votlo embalažo od pijač oziroma tetrapak - embalaža za sok, jogurt ali mleko, sestavljena iz papirja, plastike in aluminijaste folije, ki je v resnici embalaža iz sestavljenih materialov.
PREBERITE ŠE: 5 NASVETOV, KAKO ZAVREČI ČIM MANJ HRANE
V zabojnik za biološke odpadke, kamor odlagamo tudi papirnate robčke in brisačke. Ti odpadki so razgradljivi, zato jih ne odlagamo v zabojnik za papir.
Za zdaj občani odpadno jedilno olje lahko odpeljejo v bližnji zbirni center ali ga oddajo v premični zbiralnici. Ta je vsako leto med marcem in novembrom po vnaprej določenem urniku postavljena na štiridesetih različnih lokacijah v Mestni občini Ljubljana in v preostalih desetih občinah, kjer JP VOKA SNAGA skrbi za zbiranje odpadkov.
Na območju Mestne občine Ljubljana so na gosto naseljenih območjih oziroma v stanovanjskih soseskah v naslednjih letih predvideni mini zbirni centri, kamor bodo občani lahko prinesli manjše kose odpadne električne in elektronske opreme (sijalke, žarnice, odslužene gospodinjske aparate), nevarne odpadke (med drugim odpadno jedilno olje, zdravila, kartuše, baterije, čistila) in še uporabne izdelke, med drugim oblačila, obutev, igrače, knjige, krožnike in kozarce, male gospodinjske aparate.
Pomembno je, da odpadnega olja in ostalih maščob, ki jih uporabljamo v gospodinjstvih, ne zlivamo v kanalizacijo. Z zlivanjem olja/maščob v straniščno školjko ali odtoke tvegamo težave na domači, interni napeljavi, saj se zmanjša pretočnost cevi in lahko pride tudi do zamašitve.
Z napačnim ravnanjem torej lahko povzročimo težave in stroške samim sebi in vzdrževalcu kanalizacije, poleg tega pa lahko pride do okvar in zamašitev na sistemu javne kanalizacije.
Poleg operativnih težav (zamašitev in okvar) odstranjevanje olj in maščob predstavlja tudi dodaten strošek.
Pomembno je, da embalažo vedno izpraznimo, ni pa je treba izprati. Če je mogoče, jo tudi stisnemo, da že doma in pozneje pri odlaganju zavzame čim manj prostora. Če je pokrovček iz drugega materiala kot embalaža, ga odvržemo posebej. Najpogostejša napaka je, da iz embalaže iztekajo ostanki hrane in pijač, kar otežuje recikliranje in predelavo v nove izdelke.
PREBERITE ŠE: COPENHILL: SMUČIŠČE NA SMETIŠČU