Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

V Pomurju predelajo skoraj 80 odstotkov komunalnih odpadkov

V Pomurju skoraj 80 odstotkov vseh komunalnih odpadkov postane surovina bodisi za predelavo v nove izdelke bodisi za pridobivanje energije.
Ba. P./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 16:11
2:53

V Puconcih so pred kratkim končali drugo etapo projekta Regijski center za ravnanje z odpadki (CERO Puconci), vrednega 19,1 milijona evrov, ki pomeni rešitev problematike odlaganja in predelave odpadkov za skoraj 125.000 prebivalcev na območju vseh 27 občin Pomurja. Zeleni rudnik Pomurja, kot tudi pravijo centru, namreč omogoča predelavo in odlaganje odpadkov za celo pokrajino, po besedah direktorja javnega podjetja Cerop Franca Cipota pa odpira tudi nove razvojne možnosti in priložnosti. S centrom bodo namreč v Pomurju izpolnili tri cilje: čim več obdelanih oziroma čim manj odloženih odpadkov, socialni vidik z delovnimi mesti (zdaj je v Ceropu 78 zaposlenih) in gospodarski vidik z optimalnim razvojem z zasedenimi zmogljivostmi, s tem pa tudi minimalne stroške za povzročitelje odpadkov.

Ker so zmogljivosti centra z odpadki iz Pomurja »zasedene« le 52-odstotno, predelujejo tudi odpadke od drugod. Zdaj so zasedeni več kot 70-odstotno, kar seveda vpliva tudi na nižjo ceno za uporabnike. Lani so v Puconce pripeljali 30.000 ton odpadkov iz Pomurja, leta 2008 so odlagali skoraj vse, zdaj le še okrog 20 odstotkov oziroma trikrat manj kot pred tremi leti. Po zagotovilih župana občine Puconci Ernesta Nemca je bilo sodelovanje pomurskih občin pri projektu zgledno, uspešno je tudi usklajevanje želja in potreb Ceropa ter vasi Puconci in Vaneča.

Center so zdaj razširili z novim odlagalnim poljem, zgradili objekte za mehansko biološko obdelavo mešanih komunalnih odpadkov, uredili kompostarno zaprtega tipa in nadgradili čistilno napravo, s katero je zagotovljeno čiščenje izcednih in drugih odpadnih tehnoloških voda, tako da jih lahko spuščajo v potok.

Projekt za 20 let rešuje problematiko predelave in odlaganja odpadkov za skoraj 125.000 prebivalcev Pomurja. EU je iz kohezijskega sklada za drugo etapo prispevala 13,4 milijona evrov, 1,2 milijona je primaknil državni proračun, 3,3, milijona evrov oziroma 17 odstotkov pa so prispevale pomurske občine.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine