Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

V Šiški se lahko naučite nakupovanja brez embalaže

V ljubljanski Šiški že dobrega pol leta deluje trgovina brez embalaže Rifuzl. Dnevno jo obišče od 50 do 70 strank, k nakupovanju brez embalaže pa spodbudijo tudi številne, ki so sprva zgolj radovedni. "Še približno enkrat toliko je ljudi, ki pridejo trgovino le pogledat, pa se kasneje vrnejo kot stranke," pojasnjuje Primož Cigler.
Foto: Voranc Vogel/Delo
Foto: Voranc Vogel/Delo
K. Ž./STA
27. 7. 2019 | 20:33
22. 10. 2024 | 07:36
5:40

"Presenetljivo gre Rifuzlu nekako vse po planu," je Cigler opisal prve mesece poslovanja trgovine, za katero stojita skupaj z Manco Behrič. Od prvotno zastavljenega plana odstopajo le za približno 20 odstotkov.

"Vsekakor nama ni žal, da sva se podala na to pot," je zagotovil sogovornik in dodal: "Je težka in so bili trenutki, ko kar malo izgubiš motivacijo. A srečne stranke, ki vsak dan kupujejo pri nas in se z nasmeškom vračajo, poplačajo vsak trud."

Manca Behrič in Primož Ciglerj v trgovini brez embalaže Rifuzl. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Foto:
Manca Behrič in Primož Ciglerj v trgovini brez embalaže Rifuzl. FOTO: Voranc Vogel/Delo Foto:
V Rifuzlu imajo dnevno med 50 in 70 strank, še približno enkrat toliko pa je ljudi, ki pridejo trgovino le pogledat in se kasneje vrnejo kot stranke. "Večinoma so to ozaveščene mlade družine, mlade mamice, ki želijo najboljše za svoje otroke in hkrati želijo prispevati k temu, da ohranimo čisto naravo tudi za prihodnje generacije," je o kupcih povedal Primož Cigler. "Te po nakupih k nam pridejo tudi iz bolj oddaljenih koncev Slovenije. Kmalu bomo za takšne ponudili posebno storitev, da se jim ne bo treba toliko voziti," je dodal.

Imajo pa tudi veliko strank, ki živijo v bližini in jim odgovarjata lokacija ter njihova ponudba. "Šiška je gosto naseljena, lokacija ob Kinu Šiška je tudi precej frekventna, parkirišče je urejeno," je izpostavil prednosti.

PREBERITE ŠE: Trgovina brez embalaže

Brez embalaže več kot 500 artiklov

"V veliki večini se stranke, ko enkrat osvojijo način nakupovanja brez embalaže, zelo pogosto vračajo. Nekateri pravijo, da skorajda ne gredo več v običajne trgovine, saj že vse stvari dobijo pri nas," je dodal sogovornik. V Rifuzlu tudi poslušajo predloge svojih strank in v skladu z njihovimi željami dopolnjujejo svojo ponudbo.

V trgovini brez embalaže ponujajo več kot 500 artiklov. Večinoma so to živila, denimo riž, stročnice, kosmiči, moke, testenine, vložnine, sladkarije, kruh, pijače, med, mlečni izdelki, rastlinski napitki, jajca in sladoled. Ponujajo pa tudi pripomočke za življenje brez odpadkov, kot so stekleni kozarci za shranjevanje, bombažne vrečke ter lesen pribor, pa tudi čistila in kozmetiko.

Kmalu tudi spletno naročanje in dostava na dom

Izdelke večinoma pridobivajo od lokalnih dobaviteljev, s katerimi se je po Ciglerjevih pojasnilih najlažje dogovoriti za dobavo izdelkov brez embalaže. Načela ponudbe imajo javno objavljena na spletni strani www.rifuzl.si. Na omenjeni spletni strani je objavljen tudi seznam izdelkov, ki se posodablja vsako uro glede na trenutno zalogo in morebitne nove izdelke.

FOTO: Voranc Vogel/Delo
Foto:
FOTO: Voranc Vogel/Delo Foto:
Njihovo poslovanje še ni pozitivno, saj je prvi cilj nakupovanje brez embalaže narediti dostopno čim širšemu krogu ljudi. "Se pa z vedno večjimi naročili in vedno boljšim obiskom v trgovini tudi naše poslovanje približuje pozitivni ničli," je zadovoljen Cigler.

Načrtujejo tudi širitev, a ne toliko v obliki večjega števila fizičnih trgovin, pač pa v smeri spletnega naročanja in dostave na dom. "Prvi korak načrtujemo že jeseni," je še povedal.

PREBERITE ŠE: Kako brez plastike živijo uporabniki v Veliki Britaniji?

Nakupovanje brez embalaže pridobiva na pomenu v času, ko se vrstijo opozorila o kopičenju plastičnih odpadkov po vsem svetu, še posebej skrbijo vse večje njihove koncentracije v morjih in oceanih. Trgovin, ki ponujajo možnost nakupovanja brez embalaže, je vse več, a večinoma to ponudbo kombinirajo s klasično pakiranimi izdelki. V Rifuzlu medtem zagotavljajo, da noben izdelek, ki ga prodajajo, ni pakiran v plastiko za enkratno uporabo.

Slovenija je zaenkrat prepovedala brezplačne plastične vrečke za enkratno uporabo na blagajnah trgovin, s kodeksom pa trgovce spodbuja, da teh vrečk strankam ne ponujajo več niti proti plačilu. Ministrstvo za okolje išče načine, kako že s prihodnjim letom s trgovskih polic umakniti tudi druge plastične izdelke za enkratno uporabo, kot so krožniki, kozarci, slamice, pribor in podobno.

Medtem je nevladna organizacija Ekologi brez meja pred časom ugotavljala, da je za popolno reciklažo primerna le približno polovica embalaže iz košarice tipičnih potrošniških izdelkov. Večinoma gre za tisti del embalaže, ki ni plastična.

PREBERITE ŠE: V Ljubljani na avtomat po šampone, čistila in kis brez embalaže

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine