»Glavni namen sprememb, ki jih uvajamo, je zagotoviti povečanje količin ločeno zbranih odpadkov. Ugotavljamo namreč, da nam samo z obstoječimi zabojniki na ekoloških otokih ne bo uspelo doseči postavljenega cilja – recikliranja polovice zbranih komunalnih odpadkov. Kar velik del ločenih frakcij, od katerih je embalaža prostorninsko najpomembnejša, žal konča med preostankom odpadkov. Z dodatnimi zabojniki za embalažo, ki jih je Snaga začela razdeljevati 21. maja in jih bo razdelila do konca septembra, in zabojniki za papir, ki jih bomo v Mestni občini Ljubljana (MOL) razdelili med decembrom in marcem 2013, poskušamo vsem uporabnikom olajšati ločeno zbiranje odpadkov in tiste, ki še ne ločujejo, v ločevanje tudi usmeriti,« pojasnjujejo v ljubljanski Snagi.
Kot dodajajo, gre za velik projekt, saj bodo v MOL in devetih primestnih občinah razdelili več kot 55.000 novih zabojnikov. Glavno izhodišče za te spremembe so določbe direktive, ki je bila sprejeta konec leta 2008 na podlagi Tematske strategije o preprečevanju nastajanja in recikliranja odpadkov. Glavno sporočilo je, da so odpadki vir surovin. »Direktiva države članice zavezuje, da morajo do leta 2020 reciklirati polovico komunalnih odpadkov, v Snagi pa ocenjujemo, da bo za dosego tega cilja treba ločeno zbrati skoraj 70 odstotkov komunalnih odpadkov. Danes na področju delovanja Snage ločeno zberemo približno 42 odstotkov ločenih frakcij,« pravijo v Snagi.
Koliko tovrstnih zabojnikov bodo postavili in kdaj jih bodo izpraznjevali, si preberite v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.