Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Odprte hiše Slovenije: Na ogled primeri dobre prakse

Ta konec tedna, od 11. do 13. aprila 2025, bo že šestnajsto leto zapored po vsej Sloveniji potekal festival Odprte hiše Slovenije, ko bodo vrata odprli novi in prenovljeni arhitekturni projekti ter pomembne stavbe kulturne dediščine. Osrednja tematika letošnjega arhitekturnega festivala je Dediščina za prihodnost.
Alpski hiši, Dekleva Gregorič Arhitekti Foto Ana Skobe
Alpski hiši, Dekleva Gregorič Arhitekti Foto Ana Skobe
A. Z.
10. 4. 2025 | 13:20
10. 4. 2025 | 13:20
3:43

Arhitekturni festival Odprte hiše Slovenije (OHS) bo letos ponudil na ogled več kot 70 projektov različnih tipologij kakovostne slovenske arhitekture po vsej Sloveniji. »Cilj festivala je odgovorno ravnanje s prostorom. Z osebno izkušnjo želi vsakomur približati vrednote kakovostne arhitekture in spodbuditi aktivno vključevanje v dialog o grajenem prostoru. Izpostavlja primere dobre prakse, ki ponujajo rešitve za družbene, ekonomske in okoljske izzive, s katerimi se soočamo,« so sporočili organizatorji.

Prenova Auerspergove železarne, Andrej Goljar Foto Matija Goljar in Blaž Gutman
Prenova Auerspergove železarne, Andrej Goljar Foto Matija Goljar in Blaž Gutman

Letošnji program je med prispelimi predlogi izbrala strokovna žirija, ki jo je sestavljalo pet strokovnjakov s področja arhitekture in oblikovanja: arhitektka in profesorica Tina Gregorič, arhitektka Ana Grk, arhitekt in raziskovalec Jure Henigsman, arhitekt, raziskovalec, kustos in pedagog Andraž Keršič ter filozofinja in raziskovalka Mateja Kurir. In kaj bo na ogled? Vstopili boste lahko v nekatera zasebna stanovanja, enodružinske hiše, izobraževalne in kulturne ustanove ter poslovne in turistične objekte. Na Dvoru pri Žužemberku si boste lahko ogledali prenovljeno Auerspergovo železarno, vrata bo odprl tudi Center starejših KO-RA na Ravnah na Koroškem, na Gorenjskem bodo na ogled Alpski hiši in vhodni objekt v sotesko Vintgar. To je le nekaj izbranih arhitekturnih projektov, ne pozabite pa, da se je treba na oglede in vodenja prijaviti na spletni strani OHS.

Prenova Vodnikove domačije, Andrej in Nejc Černigoj (Genius loci) Foto Miran Kambič
Prenova Vodnikove domačije, Andrej in Nejc Černigoj (Genius loci) Foto Miran Kambič

Osrednja tematika letošnjega arhitekturnega festivala je Dediščina za prihodnost, ki »prevprašuje pojem dediščine v kontekstu prostora in arhitekture, njeno razumevanje in vrednotenje ter pomen za prihodnost. Vabi k raziskovanju stavb in prostorov ter njihovih zanimivih zgodb.« Kot so še zapisali organizatorji OHS, izpostavlja tudi ključno vprašanje, katere prakse današnjega časa bodo postale dediščina jutrišnjega dne.

Center starejših KO-RA, Arrea arhitektura Foto Tadej Bolta
Center starejših KO-RA, Arrea arhitektura Foto Tadej Bolta

Festival OHS se pridružuje praznovanju 160. obletnice rojstva slovenskega arhitekta Maksa Fabianija, zato bodo nekaj vodstev namenili tudi predstavitvi njegovih del, in sicer bo voden arhitekturni sprehod po Fabianijevi Ljubljani, vključno s stavbo Mladike, v Štanjelu pa po Ferrarijevem vrtu.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine