
Trendi v notranjem oblikovanju se spreminjajo in z njimi tudi barve. A to seveda ne pomeni, da morate zdaj temu prilagoditi vse v svojem domu. Arhitekti nikoli ne priporočajo pleskanja prostorov ali izbire pohištva samo zaradi trendov, je pa koristno vedeti, katere barve bodo v vašem domu aktualne. Dejstvo je, da se barve vračajo. Med trendovskimi je zdaj zelena, in sicer v različnih odtenkih od živahne travnato zelene do pastelnih odtenkov in temnejše olivno zelene.
Zelena barva je v središču barvnega spektra, med modro in rumeno. Pogosto jo opisujejo kot barvo, ki umirja um in telo, nas sprošča in napolni z energijo. Z njo po svoje vnašamo v domače prostore tudi košček narave. Ko se želimo sprostiti, se namreč odpravimo na sprehod v naravo ali gozd, kjer se umirimo in si spočijemo oči na zelenilu, ki nas obdaja. Zakaj ne bi nekaj te naravne skladnosti vnesli v svoj dom? Predvsem prostore, kjer se bomo sproščali ali počivali (na primer dnevno sobo, spalnico), umirimo z zelenimi odtenki.
Feng šuj je starodavna kitajska veda o harmoniji v našem okolju, domovih in našem življenju. V pomoč nam je lahko pri opremljanju prostorov in izbiri barv zanje. Zeleno barvo povezujemo z naravo, življenjem in rastjo. Po feng šuju lahko zeleni elementi v prostoru spodbujajo navdih in zamisli za nove projekte, varujejo pred nočnimi morami, hkrati pa naj bi pomagali obnoviti energijo, ki smo jo porabili čez dan, in zmanjšati stres.
Več fotografij v galeriji zgoraj.
Kako torej uporabiti različne zelene odtenke? Zeleno si lahko omislite na steni spalnice ali dnevnega prostora, kot oplesk ali tapeto. Zelene so lahko keramične ploščice v kopalnici. Zanjo se lahko odločite pri kakšnem večjem kosu pohištva ali dodatku, kot so počivalnik, stoli, preproga ali celo sedežna garnitura. Ko razmišljamo o zeleni in njeni uporabi v interierju, nikakor ne moremo mimo rastlin v loncih in rezanega cvetja. Lahko je tudi zgolj poudarek, na primer na manjših oblazinjenih kosih pohištva, zavesah, okrasnih blazinah, prtih, pregrinjalih.
Oblikovalci radi uporabljajo temnejšo zeleno, ki skupaj z žametnimi tkaninami ustvarja v prostoru dramatičen učinek. A za stene, tkanine, tapete in dodatke lahko izberete tudi svetlejše odtenke.
Zelena se lepo poda k naravno obdelanemu lesu, antracitnim in zemeljskim odtenkom, beli barvi. Pastelno zeleno lahko kombinirate z nežno rožnato. Za še bolj dramatičen učinek pa temno zeleno postavimo ob temno modro. Lepo se ujame tudi s kovinskimi odtenki in črno-belim vzorcem.