
Polži so med najbolj nadležnimi škodljivci na vrtu, saj lahko v kratkem času povzročijo veliko škodo na vaših rastlinah. V Sloveniji se vrtnarji vsako leto spopadajo s to težavo, zlasti v vlažnih pomladnih in poletnih mesecih. Da bi se letos izognili izgubi pridelka in živcev, pa lahko poskusite pet preverjenih in naravnih načinov, kako svoj vrt zaščititi tako, da ga polži sploh ne bodo napadli.
Polži imajo težave pri premagovanju določenih vrst ovir. Postavitev fizičnih preprek okoli vaših gredic lahko učinkovito prepreči njihov dostop:
• Bakrene trakove: Bakreni trakovi ustvarjajo blag električni impulz ob stiku s polžem, kar jih odvrača od prehoda. Namestite jih okoli loncev, dvignjenih gred ali neposredno na tla okoli rastlin.
• Kremenov pesek in žagovina: Posipanje kremenovega peska ali grobe žagovine okoli rastlin ustvarja grobo površino, ki polžem otežuje gibanje.
Določene rastline s svojim vonjem ali sestavo delujejo kot naravni repelenti za polže. Mednje sodijo:
• Kapucinke in ognjič: Te rastline ne le krasijo podobe vrta, temveč tudi učinkovito odganjajo polže.
• Zelišča: Česen, čebula, timijan, žajbelj in rožmarin so znani po tem, da polžem niso po godu.
Spodbujanje prisotnosti naravnih plenilcev polžev lahko pomaga pri nadzoru njihove populacije:
• Ježi, krastače in ptice: Ti živalski prijatelji se prehranjujejo s polži. Ustvarite okolje, ki jih privablja, na primer z grmičevjem, skalnjaki ali majhnimi vodnimi površinami.
• Indijske tekačice: Te race so znane po svoji veliki apetitu po polžih in lahko predstavljajo učinkovito rešitev za večje vrtove.
Nasveti iz prakse: kako se s polži spopadata Jerneja Jošar in Jitka Hreščak
V nedavnem podkastu na temo sonaravnega vrtnarjenja smo gostili priznani strokovnjakinji Jernejo Jošar, agronomko in avtorico priljubljenih vrtnarskih priročnikov ter mikrobiologinjo in okoljevarstvenico Jitko Hreščak, ki sta z nami delili nekaj nasvetov, kako se te vrtne nadloge lotiti na učinkovit, a okolju prijazen način.
• Suha polenta kot naravna past – Polži jo z veseljem zaužijejo, a ker v telesu nabrekne, jih onesposobi. Učinkuje predvsem v suhem vremenu, ob dežju jo je treba redno menjati.
• Ročno pobiranje – Enostavna in učinkovita metoda, ki jo strokovnjakinji redno izvajata, zlasti po dežju.
• Brez soli in strupov – Soljenje je škodljivo za prst in mikroorganizme, zato se mu izogibajmo. Prav tako ni priporočljivo uporabljati kemikalij.
• Homeopatski pripravek – Obstaja naravno sredstvo iz hišic domačih polžev, ki rastline naredi neužitne in s tem učinkovito odganja napadalce.
PRISLUHNITE PODKASTU o sonaravnem vrtnarjenju
Uporaba pasti je preprost način za zmanjšanje števila polžev na vrtu:
• Pasti s pivom: Plitve posode napolnite s pivom in jih zakopljite do roba v tla. Vonj piva privabi polže, ki padejo v past.
• Vlažne deske ali lističi: Položite vlažne deske ali kose kartona na tla. Polži se bodo podnevi zatekli podnje, kar vam omogoča, da jih zjutraj enostavno odstranite.
Če naravne metode niso dovolj, lahko posežete po ekoloških pripravkih:
• Železov (III) fosfat: Ta snov je učinkovita proti polžem in hkrati varna za druge živali ter okolje. Granule posujte okoli rastlin; polži jih zaužijejo in se umaknejo, kjer poginejo.
Nenavadni, a učinkoviti triki
Poleg zgoraj omenjenih metod obstajajo tudi manj znani, a učinkoviti načini za odganjanje polžev: