Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Adijo, polži! 5 preverjenih načinov, kako trajno zaščititi svoj vrt, še preden ga napadejo (VIDEO)

Polži so ena največjih nadlog na vrtu, saj lahko hitro uničijo mlade rastline. Zaradi vlažnega vremena so pri nas pogost problem, zlasti spomladi in poleti. Namesto da jih lovite, jih letos poskusite odvrniti že vnaprej. V nadaljevanju vam predstavljamo pet naravnih in učinkovitih načinov, kako polžem preprečiti dostop do vašega vrta.
Pri težavah s polži na vrtu se izogibajte uporabi soli, kisa in drugih kemikalij, saj te snovi nato preidejo v zemljo ter ji škodujejo. Foto Epiximages//Shutterstock
Pri težavah s polži na vrtu se izogibajte uporabi soli, kisa in drugih kemikalij, saj te snovi nato preidejo v zemljo ter ji škodujejo. Foto Epiximages//Shutterstock
K. B.
9. 4. 2025 | 07:00
9. 4. 2025 | 10:57
5:21

Polži so med najbolj nadležnimi škodljivci na vrtu, saj lahko v kratkem času povzročijo veliko škodo na vaših rastlinah. V Sloveniji se vrtnarji vsako leto spopadajo s to težavo, zlasti v vlažnih pomladnih in poletnih mesecih. Da bi se letos izognili izgubi pridelka in živcev, pa lahko poskusite pet preverjenih in naravnih načinov, kako svoj vrt zaščititi tako, da ga polži sploh ne bodo napadli.

image_alt
VIDEO: Ljudje, ki vrtnarijo, so najbolj srečni in najbolj zdravi (Jerneja Jošar in Jitka Hreščak)

Ustvarite fizične ovire

Polži imajo težave pri premagovanju določenih vrst ovir. Postavitev fizičnih preprek okoli vaših gredic lahko učinkovito prepreči njihov dostop:

•           Bakrene trakove: Bakreni trakovi ustvarjajo blag električni impulz ob stiku s polžem, kar jih odvrača od prehoda. Namestite jih okoli loncev, dvignjenih gred ali neposredno na tla okoli rastlin.

•           Kremenov pesek in žagovina: Posipanje kremenovega peska ali grobe žagovine okoli rastlin ustvarja grobo površino, ki polžem otežuje gibanje.

Uporabite rastline, ki odganjajo polže

Določene rastline s svojim vonjem ali sestavo delujejo kot naravni repelenti za polže. Mednje sodijo:

•           Kapucinke in ognjič: Te rastline ne le krasijo podobe vrta, temveč tudi učinkovito odganjajo polže.

•           Zelišča: Česen, čebula, timijan, žajbelj in rožmarin so znani po tem, da polžem niso po godu.

Privabite naravne sovražnike polžev

Spodbujanje prisotnosti naravnih plenilcev polžev lahko pomaga pri nadzoru njihove populacije:

•           Ježi, krastače in ptice: Ti živalski prijatelji se prehranjujejo s polži. Ustvarite okolje, ki jih privablja, na primer z grmičevjem, skalnjaki ali majhnimi vodnimi površinami.

•           Indijske tekačice: Te race so znane po svoji veliki apetitu po polžih in lahko predstavljajo učinkovito rešitev za večje vrtove.

PRISLUHNITE PODKASTU o sonaravnem vrtnarjenju

Nastavite pasti za polže

Uporaba pasti je preprost način za zmanjšanje števila polžev na vrtu:

•           Pasti s pivom: Plitve posode napolnite s pivom in jih zakopljite do roba v tla. Vonj piva privabi polže, ki padejo v past.

•           Vlažne deske ali lističi: Položite vlažne deske ali kose kartona na tla. Polži se bodo podnevi zatekli podnje, kar vam omogoča, da jih zjutraj enostavno odstranite.

Foto Andrzej Rostek//Shutterstock
Foto Andrzej Rostek//Shutterstock

Uporabite ekološka sredstva za zatiranje polžev

Če naravne metode niso dovolj, lahko posežete po ekoloških pripravkih:

•           Železov (III) fosfat: Ta snov je učinkovita proti polžem in hkrati varna za druge živali ter okolje. Granule posujte okoli rastlin; polži jih zaužijejo in se umaknejo, kjer poginejo.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine