
Jagode so ena izmed najbolj priljubljenih rastlin, ki jih gojimo na slovenskih vrtovih. So trajnice, kar pomeni, da ob pravilni zasaditvi lahko obrodijo več sezon zapored. Morda pa jih boste letos v svoje gredice zasadili prvič ali pa po dolgem času, zato je prav, da se v spodnjih vrsticah poučimo v tem, kdaj je najboljši čas, da njihove sadike posadimo v zemljo.
Najprimernejši čas za sajenje jagod je odvisen od podnebnega območja, v katerem živimo. Na splošno velja, da je sredina pomladi najbolj primeren čas za večino območij, kjer se temperature začnejo stalno dvigovati nad 10 stopinj Celzija. To pomeni, da tla niso več zmrznjena in ni več nevarnosti pozebe, ki bi lahko poškodovala mlade rastline. Tudi ponoči naj temperature ne bi padle pod 10 stopinj, saj bi v tem primeru to rastline poškodovalo.
Nasprotno pa v toplejših območjih vrtnarji jagode sadijo že jeseni, navadno oktobra. Tako imajo rastline dovolj časa, da razvijejo močan koreninski sistem in so pripravljene, da bogato obrodijo naslednjo pomlad. Jesensko sajenje je še posebej priporočljivo za sorto jagod, ki obrodi enkrat letno. To so tako imenovane junijske sorte, saj njihovi cvetovi nastanejo že jeseni pred sezono, v juniju pa lahko uživamo v sočnih sadežih.
Pomembno je, da ne sadimo prezgodaj, saj lahko pozne spomladanske pozebe (kakršna je napovedana tudi v teh dneh) uničijo mlade rastline. Prav tako jagod ni priporočljivo saditi prepozno poleti, saj visoke temperature lahko povzročijo šok in zavirajo rast. Ker so jagode rastline, ki imajo raje hladnejše temperature, jim pretirana vročina ne ustreza, še posebej v začetni fazi rasti.
In še to. Med prvo rastno sezono je jagodam priporočljivo odstraniti prve cvetove, da rastlina vse sile usmeri v razvoj korenin in ne v plodove. Tako si zagotovimo večji pridelek v naslednjih letih, kar je zagotovo dobra naložba.