12. 6. 2019 | Besedilo: T. S. P. | Fotografije: Shutterstock
plastika, mikroplastika, okolje, onesnaženje, odpadki, embalaža, telo, voda
Vsak teden pojemo za kreditno kartico mikroplastike
12. 6. 2019 | Besedilo: T. S. P. | Fotografije: Shutterstock
plastika, mikroplastika, okolje, onesnaženje, odpadki, embalaža, telo, voda
Nova raziskava je pokazala, da v enem tednu užijemo kar pet gramov plastike, kar je enako, kot če bi pojedli eno kreditno kartico. Okolje je onesnaženo z mikroplastiko, ki zaide v vodo, hrano in je prisotna celo v zraku. Po svetu ljudje v povprečju zaužijejo okoli 2000 delcev mikroplastike na teden, je pokazala raziskava avstralske univerze v Newcastlu.
Mikroplastika v okolje zaide iz različnih virov: oblačil, zobnih past in med razpadanjem večjih odpadkov iz plastike. Preko rek in oceanov mikroplastika počasi vdira tudi v našo prehrano. Znanstveniki so delce odkrili celo v pivu, školjkah in soli.
»Težava z mikroplastiko je globalna. Tudi države, ki skrbno ravnajo z odpadki, niso varne pred njo,« je pojasnila ena izmed sodelujočih pri raziskavi, Kala Senthirajah. Največ mikroplastike v telo vnesemo z vodo.
Ameriška voda bolj onesnažena kot evropska
Raziskava je pokazala, da je voda v Združenih državah Amerike in v Indiji bolj onesnažena kot evropska in indonezijska. Povprečen Američan vsako leto preko vode, hrane in zraka v telo vnese od 74 tisoč do 121 tisoč delcev mikroplastike. Drugi največji vir mikroplastike so školjke. Najmanj škodljivi so delci v zraku, ki po mnenju raziskovalcev predstavljajo zanemarljivi del mikroplastike, ki jo užijejo ljudje – seveda, odvisno od okolja, v katerem živijo.
Zaskrbljenost, kaj to pomeni za zdravje prihodnjih generacij, narašča, čeprav posledice še niso znane. »Plastika sicer ni pretirano škodljiv material za ljudi, a v prihodnje bi lahko povzročala zdravstvene težave,« je za CNN poudaril profesor Richard Lampitt in pozval k nadaljnjim raziskavam.
PREBERITE ŠE: Slovenski startup s filtri za mikroplastiko v pralnih strojih