Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Z odpadnim jedilnim oljem do okolju prijaznih ekoloških goriv

En liter odpadnega jedilnega olja lahko onesnaži milijon litrov pitne vode. Prebivalec Slovenije v povprečju odvrže 10,5 litra odpadnega olja letno; z nepravilnim ločevanjem lahko s tem onesnaži 10 milijonov litrov vode. Ob primernem skladiščenju, oddajanju in predelavi pa lahko olje postane obnovljiv vir energije. Iz enega litra odpadnega jedilnega olja nastane 90 odstotkov biodizla ali bioplina, ekoloških goriv, ki ne onesnažujeta okolja. Preostanek predstavlja glicerin, ki se uporablja v farmacevtski industriji.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
27. 8. 2019 | 15:08
22. 10. 2024 | 08:43
2:17

Da bi prispevali k boljšemu ozaveščanju, zbiranju, predelavi in ponovni uporabi odpadnega jedilnega olja, so si pri Komunali Sevnica, Komunali Brežice in podjetju Kostak Krško zamislili projekt »Olje nekoliko drugače«. Njegov glavni namen je povezati lokalne skupnosti, občine in regijo Posavje v skrbi za trajnostno rešitev problematike odpadnega jedilnega olja.

PREBERITE ŠE: Pri ločevanju odpadkov še vedno napake

FOTO: Shutterstock
Foto:
FOTO: Shutterstock Foto:
Komunala Sevnica, kot vodilni partner je skupaj s partnerji Komunalo Brežice, Komunalo Radeče, podjetjem Kostak Krško, Občino Sevnica in društvom U3 sodelovala pri nakupu malih zbirnih gospodinjskih posodic, ki so jih razdelili učencem posavskih šol in občanom. Projekt zajema postavitev 35 uličnih zbiralnikov za odpadno jedilno olje v posavskih občinah in številne aktivnosti osveščanja prebivalcev občin o pomenu pravilnega ravnanja z odpadnim jedilnim oljem. Na Zbirnem centru Sevnica se pilotno postavi filtrirno postajo, katere namen je  predelava zbranega odpadnega jedilnega olja v alternativno gorivo. Projekt je potrdilo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

PREBERITE ŠE: Beli golf, za katerim diši po krompirčku


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine