Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Z velikimi popusti do manj odpadkov

Pred leti so živila s pretečenim rokom uporabe iz obratov, ki prodajajo ali pripravljajo hrano, še lahko končala kot hrana za domače živali, domov so jih lahko odnesli trgovci, nekaj pa jih je bilo razdeljenih tudi med brezdomce. Danes ni več tako.
Maja Prijatelj, Delo
18. 9. 2017 | 13:19
21. 10. 2024 | 22:00
1:52

Zakonodaja na področju ravnanja z odpadki to strogo prepoveduje, zato smo se vprašali, kam iz trgovin odidejo vsa živila in drugi izdelki, ko jim poteče rok uporabe. Odgovora o količini odpadne hrane in drugih izdelkov po pričakovanjih nismo dobili. So nam pa iz Mercatorja, Spara in Lidla soglasno zatrdili, da je minimalna. Še najbolj konkretni so bili v prvem z odgovorom, da se količine bioloških odpadkov gibljejo pod mejo dovoljenega kala za trgovinsko dejavnost – ta se razlikuje glede na vrsto izdelkov, pri svežih živilih je na primer večji kot pri predelanih –, hkrati pa jih stalno zmanjšujejo.

Izboljšanje razmer na tem področju v zadnjih dveh letih je potrdil tudi dr. Aleš Kuhar z ljubljanske biotehniške fakultete. Trgovci so začeli previdneje naročati in upravljati zaloge, hkrati pa aktivneje uporabljati marketinške strategije na področju znižanja cen izdelkom pred potekom roka uporabe. Večjo težavo Kuhar vidi v ostankih hrane v javnih kuhinjah in restavracijah.

Kako trgovci dosežejo, da manj živil konča med odpadki, si preberite v petkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine