Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Začenja se evropski teden zmanjševanja odpadkov

V EU vsako leto zavržemo več kot dve milijardi ton odpadkov, v Sloveniji pa več kot štiri milijone ton. Vsak posameznik letno zavrže več kot 400 kilogramov odpadkov, od tega je kar petina hrane. Zmanjševanju količine odpadkov je po vsej EU namenjen teden, ki se začenja z današnjim dnem in bo trajal do prihodnje nedelje.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:03
3:22

Evropski teden zmanjševanja odpadkov je akcija, katere cilj je okoljsko ozaveščanje in spodbujanje k sodelovanju pri zmanjševanju količine odpadkov. Od leta 2009 jo organizira Evropska komisija s podporo programa Life+.

V okviru akcije vsako leto nastajajo pobude za nove načine promocije zmanjševanja odpadkov, ponovne uporabe izdelkov in recikliranja materialov. Vsako leto se tudi osredotoča na drugo temo; letos je to zmanjševanje odpadne embalaže.

Po izračunih Evropske komisije vsak Evropejec letno zavrže v povprečju 156,92 kilograma odpadne embalaže, od katere se je številni mogoče izogniti. To količino je treba zmanjšati, so odločni organizatorji akcije.

V Sloveniji je po podatkih Statističnega urada RS lani nastalo 275.259 ton odpadne embalaže, kar predstavlja 30 odstotkov vseh komunalnih odpadkov. V zadnjih letih se njena količina povečuje - številka za lani je za skoraj tretjino višja kot za leto 2013.

V slovenskih gospodinjstvih v povprečju nastane 133 kilogramov odpadne embalaže na prebivalca letno. Organizatorji izpostavljajo tudi potrebo po ponovni uporabi in reciklaži odpadne embalaže, ki se je je lani v Sloveniji recikliralo le 30 odstotkov.

Letos so sicer akterji z vse EU na spletni strani pobude prijavili več kot 12.250 aktivnosti v okviru tedna, od tega jih je nekaj več kot 20 iz Slovenije. Med drugim bodo aktivni na številnih osnovnih šolah; na osnovnih šolah Gornji Petrovci in Šmartno ob Paki bodo pripravili bolšji sejem igrač oziroma izmenjavo rabljenih igrač, na Osnovni šoli Šenčur bodo med drugim ustvarili kratek film na temo odpadkov, na Osnovni šoli Savsko naselje pa bodo iz odpadkov ustvarjali božične okraske.

Prav tako bodo aktivna številna komunalna podjetja po vsej Sloveniji. S predstavitvami bodo ljudem prikazali količino embalaže, ki jo posameznik letno zavrne, jih spodbujali k nadzoru nad količino odpadkov in jim svetovali o zmanjševanju odpadkov v vsakodnevnem življenju.

Akciji se pridružuje tudi ministrstvo za okolje in prostor, kjer menijo, da si je treba prizadevati predvsem za povečanje ozaveščenosti o vplivu plastičnih nosilnih vrečk na okolje in spremeniti sedanje dojemanje plastike kot neškodljivega in poceni blaga.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine