Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Odpadki

Začenja se Evropski teden zmanjševanja odpadkov

Danes se začenja peti Evropski teden zmanjševanja odpadkov. Cilj pobude, ki jo delno financira Evropska komisija, je spodbujanje ozaveščenosti o trajnostnih virih in ravnanju z odpadki, kamor sodijo zmanjševanje količine odpadkov, ponovna uporaba izdelkov in recikliranje materialov.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:15
21. 10. 2024 | 18:30
3:57

Cilj Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov je povečati osveščenost o tem, kako spremeniti navade v Evropi in spodbuditi razpravo o učinkoviti rabi virov in krožnem gospodarstvu. Projekt zdaj zajema 17 držav, vključno s tremi državami, ki niso članice EU.

Evropski komisar za okolje Janez Potočnik pravi, da obstaja ogromen potencial za ponovno uporabo in recikliranje odpadkov, so sporočili iz Bruslja.

V okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, ki poteka do 24. novembra, so predlagani novi načini osveščanja o zmanjševanju odpadkov, ponovni uporabi izdelkov in recikliranju materialov. Cilj je razviti in preizkusiti komunikacijska orodja, ki so namenjena upravam, združenjem, podjetjem, šolam in posameznikom. Glavne dejavnosti bodo potekale med tematskimi dnevi preprečevanja odpadkov, ki se letos osredotočajo na ponovno uporabo, za katero so organizirane lokalne dejavnosti, kot so tržnice rabljenih izdelkov, delavnice za popravilo in sejmi menjave.

Evropski državljani vsako leto ustvarijo več kot 500 kilogramov komunalnih odpadkov na osebo, vendar se ta številka v državah članicah giblje med nekaj več kot 300 kilogramov in več kot 700 kilogramov. V povprečju se polovica teh odpadkov reciklira, vendar obstajajo velike razlike med državami članicami.

V nekaterih državah članicah odlagališč ne uporabljajo več, stopnja recikliranja pa dosega 70 odstotkov, medtem ko druge države ne reciklirajo veliko, zato več kot 90 odstotkov komunalnih odpadkov konča na njihovih odlagališčih. Potrošniki in gospodinjstva s svojimi nakupovalnimi navadami, ponovno uporabo in ločevanjem odpadkov ključno vplivajo na zmanjšanje odpadkov.

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje v letošnjem letu opozarja predvsem na problematiko količin zavržene hrane, saj se v Evropi vsako leto odvrže približno 90 milijonov ton hrane. V Sloveniji se letno odvrže približno 82 kilogramov hrane na prebivalca.

Evropski teden zmanjševanja odpadkov je bil prvič organiziran leta 2009 in se je na začetku osredotočal na osveščanje o preprečevanju odpadkov. Ukrepi bodo letos potekali v Andori, Avstriji, Belgiji, Bolgariji, na Finskem, v Franciji, Nemčiji, na Madžarskem, v Italiji, Luksemburgu, na Malti, Portugalskem, v Španiji, na Švedskem, v Združenem kraljestvu, BiH ter na Islandiji.

Okvirna direktiva o odpadkih daje prednost preprečevanju, ponovni uporabi in recikliranju pred sežiganjem, pri čemer sta odlaganje in sežiganje brez energetske predelave skrajni možnosti. Študija, pripravljena za komisijo, ocenjuje, da bi popolno izvajanje zakonodaje EU o odpadkih prihranilo 72 milijard evrov na leto, povečalo letni promet sektorja EU za ravnanje z odpadki in recikliranje za 42 milijard evrov ter do leta 2020 ustvarilo več kot 400.000 delovnih mest.
 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine