Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

Del fotovoltaične industrije za odpravo ovir za kitajske panele

Evropsko združenje podjetij, ki delujejo na področju fotovoltaike in sončnih elektrarn, SolarPower Europe je Evropsko komisijo pozvalo k prenehanju izvajanja uvoznih ovir za kitajske fotovoltaične panele in sončne celice. Meni, da uvozne ovire, ki jih EU izvaja že več kot tri leta, škodijo evropski fotovoltaični industriji.
K. Ž./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:21
3:30

EU je decembra 2013 uvedla protidampinške in izravnalne dajatve na kristalsilicijeve module in celice kitajskega porekla, hkrati so bile določene minimalne uvozne cene in kvote na letni ravni.

Kot so sporočili iz Združenja slovenske fotovoltaike, ki je vključeno v SolarPower Europe, so v pismu evropski komisarki za trgovino Cecilio Malmström zapisali, da bi bilo treba te ukrepe nemudoma odstraniti.

"Navedene dajatve imajo nepredvidljive posledice in zelo negativen vpliv na celoten evropski fotovoltaični sektor, ki škoduje obstoju številnih delovnih mest, ustvarjanju dodane vrednosti in namestitve novih sončnih elektrarn v Evropi," so zapisali v združenju, ki po lastnih navedbah zastopa več kot 120.000 podjetij z 1,3 milijona delovnih mest.

Minimalne uvozne cene in dajatve zvišujejo ceno investicij v sončne elektrarne. S tem se podaljšuje čas povračila naložb in potreba po finančni podpori za naložbe v sončno energijo, opozarjajo v združenju.

Dodajajo, da cene fotovoltaičnih modulov povsod po svetu padajo skladno z obsegom proizvodnje, v Evropi pa se zaradi ukrepov minimalnih uvoznih cen in dajatev cena fotovoltaičnih modulov povečuje, četudi bi se po ekonomski logiki povečanega obsega proizvodnje morala nižati. Z umetnim vzdrževanjem visokih cen fotovoltaičnih modulov je po navedbah združenja vzpostavljen močan cenovni pritisk na proizvajalce drugih fotovoltaičnih proizvodov.

Ukrepi EU so bili namenjeni povečanju števila delovnih mest in obsega proizvodnje fotovoltaičnih modulov v Evropi, a v združenju navajajo podatke, da so se proizvodne zmogljivosti teh modulov v letih 2014 in 2015 zmanjšale za skoraj 20 odstotkov.

Namesto obstoječih ukrepov je treba uvesti mnogo bolj sofisticirano industrijsko politiko, so prepričani. Navajajo rezultate študij, da je za evropske proizvajalce fotovoltaičnih modulov velik izziv doseganje ekonomije obsega, da v Evropi prevladuje fotovoltaični sektor na nižji stopnji glede na bruto dodano vrednost in da ukrepi negativno vplivajo na ceno projektov sončnih elektrarn. Ker so evropske uvozne ovire vključene v stroške sončne energije, tako vplivajo na počasen razvoj sončne energije, opozarjajo.

Evropska komisija je decembra lani začela pregled izvajanja omenjenih ukrepov. Odločitev o morebitni razširitvi ukrepov ali njihovi ukinitvi naj bi sprejela do marca 2017, navaja združenje.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine