Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

Dimnikarji pozivajo k varni uporabi kurilnih naprav

Kljub prihajajočim toplejšim dnevom je treba še naprej zagotavljati varno uporabo kurilnih naprav, uporabnike kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav opozarja sekcija dimnikarjev pri OZS. Treba je poskrbeti, da ne bo prišlo do zastrupitve z dimnimi plini, dimniškega požara ali do prevelikega onesnaževanja okolja z dimnimi plini.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
K. Ž./STA
5. 3. 2018 | 15:31
22. 10. 2024 | 02:22
2:57

V zadnjem obdobju, ko so bile zunanje temperature zelo nizke, je bilo kurjenje v kurilnih napravah bolj intenzivno, zato je prišlo do več dimniških požarov, celo nekaj večjih požarov stavb, so danes sporočili iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS).

Dimniški požar je mogoče preprečiti tako, da se uporablja kurilne naprave z nizkimi emisijami saj in z visokim izkoristkom ter da se kuri zračno suh les ustreznih dimenzij in količin, kot jih določi proizvajalec.

"Kurilne naprave morajo imeti ustrezno urejen stalen dovod zraka, ne smejo imeti preveliko ali premajhno moč, dimniki morajo biti pravilno dimenzionirani, pri kurilnih napravah na trdno gorivo pa tudi odporni proti požaru katranskih oblog," so zapisali.

Katranske obloge je treba z izbrano dimnikarsko družbo pravočasno odstraniti, odpraviti pa je treba tudi vzroke za nastajanje teh oblog. "Če do dimniškega požara pride, je pred nadaljnjim obratovanjem kurilne naprave treba opraviti predpisan izredni pregled, da se ugotovi vzroke in se prepreči nadaljnje tveganje," so opozorili.

Pomembno je izbrati ustrezno dimnikarsko službo, pravijo in dodajajo, da najnižja cena še ne pomeni najcenejšega izvajalca, saj lahko nestrokovne storitve vodijo v škodljive posledice. "V osnovi je za varno uporabo kurilnih naprav odgovoren uporabnik," so zapisali.

Uporabnikom svetujejo, da tudi za vgradnjo kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav izberejo izvajalce (pečarje in inštalaterje) z obrtnim dovoljenjem.

Opozarjajo tudi na nevarnost zastrupitve z dimnimi plini in svetujejo, da se pri prenovi, vgradnji novih oken ali vrat, odstranitvi zračnikov, vgradnji novih kurilnih naprav preveri izpolnjevanje varnostnih pogojev. "To je še posebej pomembno pri prenovah stavb, med katere sodijo tudi energetske prenove. Dimnikarja zato s spremembami in posegi seznanite ter mu zaradi varnosti omogočite dostop do vseh delov kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav," svetujejo.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine