Podzakonski predpis je v nasprotju z zakonom in ustavo, saj posega v pričakovane pravice pobudnikov in arbitrarno znižuje podporo zgolj fotovoltaičnim proizvodnim napravam, pravijo na Združenju slovenske fotovoltaične industrije.
Ker predlog spremembe uredbe ni bil predhodno objavljen, se z njegovo vsebino nista mogli pravočasno seznaniti niti strokovna niti splošna javnost. Sprejeta novela, ki je po sklepu vlade začela veljati 1. decembra, je neposredno posegla v projekte, ki so v teku, in tako posegla v pravni položaj in pričakovane pravice vseh udeležencev projektov postavitve sončne elektrarne. Večina investitorjev je naložbo načrtovala tako, da bi sončno elektrarno priključili na omrežje po 1. decembru, pri čemer so pričakovali, da se bodo podpore v skladu s prej veljavno uredbo znižale 1. januarja prihodnje leto. Tako pa je nova uredba, ki jo je vlada sprejela čez noč, vsem sončnim elektrarnam, ki do 1. decembra še niso bile priklopljene na omrežje, drastično spremenila ekonomiko projekta. Povedano drugače: predvideni prihodki sončnih elektrarn bodo veliko nižji, kakor pa so bili zagotovljeni ob najemanju kredita za njihovo postavitev, opozarjajo na združenju.
S tem ko vlada ni omogočila sodelovanja javnosti pri pripravi uredbe in ni določila odloženega začetka veljavnosti predpisa, prav tako pa ni obrazložila ukrepa znižanja podpor, je okrnila ustavno zavarovane pravice ter povzročila izredno negativne oziroma težko popravljive škodljive posledice, so prepričani pobudniki iz vrst združenja. Ob vsem naštetem pa je zdaj veljavna uredba v nasprotju z več predpisi: v nasprotju s poslovnikom vlade, zakonom o vladi, zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, direktivami ES in navsezadnje tudi v nasprotju z ustavo, še pravijo na združenju.