
V Sloveniji je fotovoltaika ena redkih panog, ki je tudi v kriznih časih v vzponu in ustvarja nova delovna mesta. Tehnologija za sončne elektrarne se je v zadnjih nekaj letih močno pocenila. Leta 2008 je bila cena investicije v kilovat sončne elektrarne približno 5000 evrov, letos pa je že manj kot 2000 evrov.
Čeprav nekatere ocene kažejo, da bo čez pet let v Sloveniji ceneje imeti svojo sončno elektrarno na strehi, kot kupovati električno energijo iz omrežja, bo to čedalje teže doseči. Zaradi vladne uredbe, ki znižuje podpore elektriki iz obnovljivih virov energije (OVE), in ker so stroški za dokumentacijo enaki za malo sončno elektrarno, ki jo je mogoče namestiti na streho skoraj vsake hiše, ali pa za veliko, milijon evrov vredno elektrarno, se gradnja malih sončnih elektrarn do 20 kilovatov ne bo več izplačala.
V takšnih razmerah se v Sloveniji izplača graditi samo velike sončne elektrarne, za katere pa imajo dovolj virov financiranja predvsem tuji investitorji, ki s seboj pripeljejo svojo opremo in svoje izvajalce. Največ teh investitorjev prihaja iz Nemčije. V Sloveniji je zdaj približno 200 elektrarn z močjo od 150 kilovatov do enega megavata, kar je 75 odstotkov moči vseh sončnih elektrarn. V Združenju slovenske fotovoltaične industrije pravijo, da je prihodnost fotovoltaike kljub primanjkovanju denarja za državne spodbude svetla. Fotovoltaika bo prvi obnovljivi vir energije, ki v prihodnjih treh do petih letih ne bo potreboval podpore države. Za tiste investicije v sončne elektrarne, ki bodo izvedene leta 2015, bi država še morala dati manjšo podporo, od leta 2016 pa ne več.
Več o fotovoltaični industriji pri nas si lahko prebrete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.