IR-paneli: Montaža brez večjih gradbenih posegov

5. 2. 2019 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak | Fotografije: arhiv podjetij

dodatni vir ogrevanja, Ekosen, ogrevanje, IR-paneli

IR-paneli ogrevajo prostore na naraven način (s sevanjem, podobno, kot nas ogreva sonce), so tihi in imajo dolgo življenjsko dobo. Ker ogrevajo predmete in osebe v prostoru, je zrak svež, izgube toplote pa so manjše kot pri toplovodnih razvodih. Vsak IR-panel ima svoj termostat, kar pomeni, da lahko v vsakem prostoru temperaturo nastavimo posebej in določimo tudi čas delovanja.

Zaradi drugačnega načina ogrevanja (predmetov in ljudi v prostoru) lahko občutek ugodja dosežemo že pri nižjih temperaturah. Nižje temperature in modularni sistem ogrevanja (vsak prostor oziroma IR-panel ima svoj termostat in je reguliran popolnoma neodvisno) prineseta prihranek elek­trične energije. »Panele sicer lahko povežete na en termostat, a potem v prostorih ne morete vzdrževati različne temperature. Termostati so lahko žični, brezžični, analogni, digitalni ali izvedbe wi-fi,« je pojasnil Robi Zupančič iz Koop Trgovine v Brežicah.

FOTO: arhiv Koop TrgovinaSanitarno vodo ogrevamo z ločenim sistemom

IR-panele lahko uporabimo kot glavni ali dodatni vir ogrevanja v hiši. Njihova pomanjkljivost je, da z njimi ne moremo ogrevati sanitarne vode, zato moramo poskrbeti še za en sistem ogrevanja. Primerni so za nizkoenergijske in pasivne hiše, saj jih je zelo preprosto regulirati, ko se objekt pasivno ogreva (zaradi sonca), pa se izklopijo. Ker pri takšnem ogrevanju ne potrebujemo toplovodnega razvoda, ni izgub toplote. Z IR-paneli lahko ogrevamo tudi starejše hiše.

»Če je hiša starejša, zgrajena denimo iz kamna, je potrebna veliko večja moč IR-panelov, kar investicijo znatno podraži, vendar so tudi prihranki sorazmerno večji. Konkreten primer: pri neizoliranem objektu v velikosti 130 kvadratnih metrov bi z ogrevanjem na kurilno olje porabili približno 2000 evrov v sezoni, z IR-grelnimi paneli pa približno 800 evrov. Torej bi na leto prihranili približno 1200 evrov,« je pojasnil Aleš Babič, direktor podjetja Ekosen iz Maribora.

Odpravljanje vlage

Ker IR-paneli med delovanjem ogrevajo predmete (tudi stene in tla), pripomorejo k odpravljanju vlage v prostoru. Vendar velja previdnost: če bi s paneli želeli ogrevati izredno vlažne prostore, ne bi delovali optimalno oziroma bi morali namestiti močnejše. Aleš Babič iz podjetja Ekosen pojasnjuje: »Če imajo uporabniki težave z vlago, morajo montirati za približno 20 odstotkov močnejše grelne panele ali pa je treba težave z vlago reševati s prisilnim ogrevanjem in zračenjem. Pri tem predlagamo še uporabo termokeramičnega premaza, ki vsebuje koščke keramike. Ko so IR-paneli vklopljeni, se ti koščki segrevajo in dlje časa oddajajo toploto, s čimer še dodatno izsušujejo stene. Prvi mesec ali dva, dokler se stene ne posušijo, lahko uporabniki pričakujejo višje stroške za električno energijo. Seveda pa je vedno treba preveriti, zakaj je v stenah toliko vlage, in razloge za navlaževanje odpraviti.«

!!galerija!!


Primerni tudi za lesen strop

Delovna temperatura površine kakovostnega panela je ob polni obremenitvi okoli 85 stopinj Celzija. S termostatom, prilagojenim za IR-ogrevanje, je temperatura okoli 30 do 70 stopinj Celzija, zato pri montaži na strop previdnostni ukrepi niso potrebni. Namestimo jih lahko tudi na lesen strop, saj se temperatura na zadnji strani panela ne dvigne nad 45 stopinj Celzija. Kratkotrajni stik s panelom ne povzroča opeklin ali drugih poškodb organizma. »Načeloma paneli, ki se pritrdijo na strop, dosegajo nekoliko višje temperature kot tisti, ki se montirajo na steno. Razlog je v tem, da so stropni zunaj dosega rok,« pojasnjuje Robi Zupančič. Stenski se iz previdnostih ukrepov montirajo 120 do 140 centimetrov od tal. Kljub vsemu velja opozorilo – predvsem za otroke –, da se površine panela, ko deluje, ne dotikamo.

FOTO: arhiv EkosenCena določa kakovost

Ponudnikov IR-panelov je vedno več, cene pa se močno razlikujejo. Več denarja praviloma pomeni tudi boljšo kakovost, dobro pa je preveriti, kdo je proizvajalec. Ponudniki opozarjajo, da je pri cenejših lahko sporna kakovost komponent in tipal, ki se pri delovanju lahko pregrejejo. O izbiri moči IR-panela glede na velikost prostora, ki ga želite ogrevati, se je najbolje posvetovati s strokovnjakom, ki pozna zakonitosti toplot­ne dinamike v stanovanju ali hiši (koliko je toplotnih izgub), priporočljivo postavitev panelov ter termostatov in zna izračunati moč panelov za različne prostore. V kopalnici, ki ima sicer manjšo površino kot dnevna soba, zaradi vlage običajno potrebujemo močnejše panele.

Preprosta montaža in zanimiv videz

Montaža IR-panelov je hitra in preprosta, večji posegi niso potrebni. Priporočljivo je, da se montirajo na strop, saj je tako razporeditev IR-sevanja optimalna in ima sistem največji izkoristek. Z IR- in kondukcijsko toploto enakomerno segrejejo ves prostor. Bojazni, da bi vas zeblo v noge, ni, saj strop­ni IR-paneli ogrevajo tudi tla in je občutek podoben kot pri talnem gretju. Aleš Babič iz Ekosena pa dodaja: »Če so grelni paneli prešibki (premajhna moč), je mogoče, da koga zebe v noge. To je posledica nestrokovnega svetovanja pri izbiri moči, nepravilne postavitve grelnih panelov in neprimerne regulacije.«

IR-paneli imajo dolgo življenjsko dobo in ne potrebujejo servisa ali vzdrževanja, saj nimajo gibljivih delov. Na izbiro so beli, plošče različnih barv ali s sliko, ogledala, table, stekleni in kamniti paneli ter stoječi in prenosni elementi različnih oblik, ki poskrbijo še za estetski vidik ogrevalnega sistema.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE