Pri Mednarodni agenciji za energijo (IEA) so izračunali, da vsakoletne emisije do leta 2020 ne bi smele presegati 32 gigaton, če se želimo izogniti najbolj škodljivim učinkom globalnega segrevanja. Tega pa bo nemogoče obdržati pod nadzorom, če bo izpust emisij naraščal tako kot lani.
Podatki o emisijah ogljikovega dioksida v letu 2010 vključujejo tudi 80 odstotkov načrtovanih emisij v energetskem sektorju do leta 2020. Kar 44 odstotkov emisij ogljikovega dioksida je prispeval premog, 36 odstotkov nafta in 20 odstotkov zemeljski plin. Napoved IEA, da bo gospodarska kriza pozitivno vplivala na rast zelenega gospodarstva in nizkoogljičnih rešitev, se torej ni uresničila, saj največji delež izpustov toplogrednih plinov prihaja iz izgorevanja fosilnih goriv.
»Občutno povečanje emisij pomeni resno nevarnost našim prizadevanjem za omejitev globalnega segrevanja ozračja na največ dve stopinji Celzija,« je ob objavi poročila o emisijah poudaril glavni ekonomist pri IEA Fatih Birol. »Zelo tesno smo se približali količini emisij, ki jih ne bi smeli doseči niti leta 2020, če želimo omejiti globalno segrevanje skladno s cilji. Glede na malo manevrskega prostora bo brez odločnega ukrepanja težko doseči v Cancunu zastavljene cilje,« je še poudaril Birol.
Svetovni voditelji so se namreč decembra lani v Cancunu dogovorili, da segrevanje ozračja omejijo do največ dve stopinji Celzija. Za dosego tega cilja bi bilo treba izpuste toplogrednih plinov dolgoročno omejiti na približno 450 miligramov na kilogram ekvivalenta ogljikovega dioksida, kar pomeni le petodstotno povečanje emisij v primerjavi z ocenjenimi 430 miligrami na kilogram v letu 2000.