Topel zrak se vendar dviga? Ali to pomeni, da stropno gretje ne deluje oziroma da ogreva napačne dele prostora? Ne. V nasprotju s konvekcijskimi grelnimi sistemi (radiatorji, talni konvektorji ...) ogreva prostor s prijetno, sevalno toploto.
Fizika nam to lahko pojasni. Sevanje prenaša toploto po infrardečih valovih. Najpomembnejši vir sevalne energije je sonce. Strop seva toploto v navpični smeri, od zgoraj navzdol. Ko se žarki zaletijo v masivno telo – na primer v pohištvo, tla ali človeško telo –, se spremenijo v toploto. Telesa v prostoru sprejmejo sevalno energijo kot toploto.
Ali nimaš potem vroče glave in hladnih nog? Ne. Stropno gretje je ploskovno. Uporablja veliko površino kot vir gretja. S tem je temperatura enakomerno razdeljena po prostoru. Medij gretja je voda, ki se pretaka po vgrajenih ceveh. Zaradi velike površine gretja deluje že pri temperaturi vode 40 °C (odvisno od zunanje temperature). Za primerjavo, običajni radiatorji potrebujejo temperaturo pretočne vode vse do 70 °C, zaradi majhne površine pa temperatura ni enakomerno razporejena po prostoru.
Na površini ogrevalnega stropa je temperatura med 23 in največ 35 °C. Konec koncev je to temperatura, pri kateri se počutimo najprijetneje: ko na primer ležimo ob partnerju, ta oddaja temperaturo 35 °C.
Nizkotemperaturno stropno gretje se lahko uporabi v prostorih z višino do 3,5 m. V tem primeru sevalna energija lahko optimalno ogreva prostor s temperaturo vode med 26 in 40 °C.
Enak Variotherm sistem se lahko uporabi tako za gretje, kot tudi za hlajenje.
… in praksa
Zakaj inštalaterji radi izberejo naš sistem?
Ker je enostaven. Ogrevalni paneli Variotherm imajo že vgrajene zelo kakovostne alumplast cevi. Ne potrebujejo nobenega posebnega orodja, povezava cevi je preprosta s spojkami press-fit. Ne vsebuje nobenih posebnih elementov, orodij, zapletenih vezav … V sistemu Variotherm je tudi celotna razdelilna tehnika, od toplotno izoliranih razdelilnikov s podometnimi ali nadometnimi omarami, sobnih termostatov, servomotorjev pa do drobnega spojnega in vijačnega materiala.
Zakaj tudi izvajalci suhomontažnih stropov radi izberejo ta sistem?
Iz enakega razloga – ker je enostaven. Temelji na mavčnovlaknenih ploščah Fermacell. Module namestimo na standardno kovinsko ali leseno podkonstrukcijo, podobno kot običajne mavčne plošče, cevi pa poveže inštalater. Orodja za montažo imajo, znanje prav tako.
Seveda pa je potrebno sodelovanje inštalaterja in izvajalca suhomontažnih del!
Običajno dela prevzame eden od njiju, drug pa je njegov podizvajalec. Tako ni težav in stranka se dogovarja le z enim.
Talno oblogo lahko polagamo po 24 urah.
Na kaj pa se priklopi stropno gretje?
Praktično na karkoli. Toplotne črpalke, peč na trda goriva, olje, plin, biomaso ipd. Zagotoviti je treba le ustrezno temperaturo vode, pri gretju je to do 40 °C.
Kaj pa hlajenje?
Najbolj običajno je na reverzibilno toplotno črpalko. Običajno je potrebna temperatura vstopne vode 17–19 °C.
Kaj pa, če strop kondenzira?
Če upoštevamo minimalno temperaturo, potem ni težav. Kritični trenutek se lahko pojavi med poletno nevihto. Takrat je ozračje vroče, vlažnost pa se zelo poveča. Za ta primer pri hlajenju svetujemo uporabo sobnega termostata s senzorjem vlage, ki če se vlaga v prostoru poveča nad rosiščem, ustavi pretok vode in s tem hlajenje. Voda se ogreje in kondenza ni več. Sistem pa je kompatibilen tudi z večino sistemov pametne inštalacije, ki omogočajo še dodatno varnost.
Kaj pa v prostorih, v katerih preveč odmeva?
Ko je prostor še gradbišče, je odmev nekaj običajnega. V opremljenem prostoru se običajno zmanjša. Pozornost pa je potrebna pri velikih prostorih, ki tudi, ko so opremljeni, še vedno odmevajo. To ni težava samo v velikih javnih in poslovnih prostorih. Tudi stanovanjski prostori lahko združujejo kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo v en sam velik prostor. Da se izognemo neprijetnemu hrupu, ki ga povzroči odmev, uporabimo hladilno-ogrevalne module s perforacijo. S tem rešimo gretje, hlajenje in prostorsko akustiko. Vse samo s stropom – tako nam ostane ogromno manevrskega prostora, poleg tega pa imamo zelo udobno okolje z vidika temperature in akustike.
Kakšni pa so dobavni roki?
Material je večinoma na zalogi ali pa dobavljiv v nekaj delovnih dneh. Za pomoč pri projektiranju, izdelavi ponudb in nasvetih v zvezi z montažo sistemov Variotherm se lahko obrnete na KALCER, d. o. o., ki v Sloveniji zastopa in prodaja Variothermove sisteme stropnega, stenskega in talnega suhomontažnega ogrevanja in hlajenja.
Stropno, stensko ali talno gretje?
Polaganje cevi je enostavno.
»Ne morem se odločiti med talnim in stropnim gretjem!«
1. Na stropu in stenah, kadar želimo prostor z isto napeljavo tudi hladiti.
2. Na stropu ali stenah, kadar ne moremo posegati v tla, da bi postavili talno ogrevanje.
3. Na stropu, kadar so stenske površine zaradi oken, vrat ali pohištva premajhne, in ne bi zadovoljivo ogrele ali ohladile prostora. Za ogrevanje potrebujemo površino, veliko 50–60 % tlorisne površine prostora, za hlajenje pa 70–80 %.
4. Na poševni strehi podstrešja – idealna površina za hlajenje in gretje!
5. Na tleh, če smo načrtovali prenovo tal – suhomontažni sistem talnega ogrevanja Variotherm je debel le 2 cm, zato ga lahko uporabimo vedno, kadar imamo premalo prostora za klasično talno ogrevanje. Suhomontažni sistem ogrevanja je lahek, zato ga lahko uporabimo tudi na lesenih stropih.
Če imate še pomisleke ali dodatna vprašanja o stropnem, stenskem ali talnem ogrevanju, ki bo končano hitro in brez dolgotrajnega sušenja, se obrnite na info@kalcer.si. Če se boste hitro odločili, se boste s suhomotažnim gretjem Variotherm ogrevali že to zimo!