»Uporaba toplotnih črpalk je vedno bolj razširjena, povpraševanja je čedalje več, sploh v zadnjih letih, kar zaznavamo tudi v podjetju Termo Shop, d. o. o., kjer smo v okviru zavoda CER specializirani za toplotne črpalke. Prav zaradi tega je nakup treba pravočasno načrtovati. Dobri in preverjeni izvajalci, ki svoje delo opravljajo kakovostno, imajo namreč veliko dela in posledično daljše čakalne dobe. Pri novogradnjah je toplotna črpalka že nekaj časa standardna izbira ogrevalnega sistema, za njegovo zamenjavo pa se vse pogosteje odločajo tudi v že obstoječih stanovanjskih objektih. Glede na razpoložljive podatke ocenjujemo, da se v Sloveniji na letni ravni proda in inštalira med 8.000 in 10.000 enot toplotnih črpalk, od tega sta približno dve tretjini namenjeni hišni rabi,« pravi Danijel Vuk. Kot navaja, je razlogov za eksponentno rast trga več – dejstvo je, da toplotne črpalke zagotavljajo širok razpon delovanja in so pri tem zelo učinkovite, dodatno pa k njihovi priljubljenosti pripomorejo številne finančne spodbude Eko sklada. Tako kupec nekoliko večjo začetno naložbo precej zmanjša, posledično pa se skrajša investicijska doba.
Danijel Vuk
Po podatkih Eko sklada je bilo leta 2018 skupaj oddanih kar 17.242 vlog, kar je 36 % povečanje glede na leto prej. Delež vseh spodbud se je najbolj povečal ravno za toplotne črpalke – s 34 % na kar 41, največ zanimanja pa je bilo za vgradnjo toplotnih črpalk tipa zrak/voda za centralno ogrevanje za občane eno- in dvostanovanjskih stavb – teh je bilo približno 15.000. Za tovrstni ukrep je spodbuda do 40 % priznanih stroškov v naložbo. Razlika (okrog 2000 vlog) pa je vezana na bloke in sončne elektrarne. Te postajajo vse bolj uveljavljene in cenovno dostopnejše tudi v Sloveniji. Samo v letu 2017 jih je bilo skupaj nameščenih 718, prav vse, razen ene, pa so bile nameščene za samooskrbo.
Kot nam je povedal Danijel Vuk, znajo nekateri ponudniki prisluhniti željam svojih kupcev, zato strankam ponujajo razne paketne kombinacije, ki vključujejo toplotne črpalke in sončne elektrarne. Tako kupec postane popolnoma samooskrben in neodvisen od spreminjajočih se cen energentov na trgu. Električno energijo za svoje potrebe (delovanje toplotne črpalke, gospodinjskih aparatov, polnjenje električnih avtomobilov) lahko proizvede kar na strehi hiše. Za tovrsten ukrep je mogoče pridobiti nepovratna sredstva Eko sklada ter možnost subvencioniranega financiranja projekta do 20 let.
TUKAJ lahko preverite posebno akcijsko ponudbo za ogrevanje doma s toplotno črpalko in sončno elektrarno, ki so jo pri podjetju Termo Shop, d. o. o., pripravili izključno za naše bralce.
Kot pravijo pri Eko skladu, je čakalna doba obravnave zahtevka za nepovratna finančna sredstva zaradi velikega zanimanja in številnih oddanih vlog 6 mesecev – trenutno obravnavajo vloge, ki so k njim prispele konec julija 2018. Je pa zato krajši čas izplačila; to je izvedeno 3 mesece po prejetju zaključne dokumentacije. Da bi skrajšali čakalno dobo obravnave zahtevkov, pri Eko skladu že iščejo možnosti poenostavitve postopka. Kot pravijo, bodo sredstva za zamenjavo starih kurilnih naprav s toplotnimi črpalkami na voljo tudi v prihodnje, saj gre za spodbude, ki so financirane iz Podnebnega sklada.
S tem ko se povečuje povpraševanje po toplotnih črpalkah, pa kot gobe po dežju rastejo tudi njihovi ponudniki. Danijel Vuk priporoča, da se za nakup odločite pravočasno in da se o izbranem ponudniku dobro pozanimate – poskušajte pridobiti mnenje koga, ki je že njihov uporabnik, preverite bonitetno oceno, blokade računov … Samo tako se boste izognili neusposobljenim ponudnikom, ki jih čez nekaj let, ko boste potrebovali servis, ne bo več na trgu. Zavedati se morate, da se zgodba z nakupom oziroma montažo toplotne črpalke šele začne.
Prihodnost je popolnoma jasna, kot pravi Danijel Vuk: »Trg toplotnih črpalk se bo razvijal tudi v naslednjih letih, kar je spodbudna novica predvsem za tiste, ki se bodo odločili za tovrstno ogrevanje. Konkurenčne cene, zmogljivejše naprave in nizki stroški – to je tisto, kar bo zaznamovalo ogrevalno prihodnost.«