Mrzel radiator – sprostimo blokado termostatske igle

Vsi radiatorji v vašem domu delujejo, pred kratkim ste jih odzračili, le eden ostaja hladen, kljub topli dovodni cevi centralne kurjave in povsem odprtemu termostatskemu ventilu? Če je zablokirala igla termostatskega ventila, lahko težavo odpravite sami.

Kako deluje termostatski ventil

Medtem ko smo nekdaj temperaturo v prostorih, ogrevanih z radiatorji, uravnavali ročno, z večkratnim obračanjem navadnih ventilov, smo jih danes v večini primerov zamenjali s termostatskimi, na katerih nastavimo želeno raven temperature v prostoru, termostatska glava pa sama ventil pripira ali odpira, če je temperatura višja ali nižja o želene. Nihanj temperature skoraj ni, kar pripomore k znatnemu energijskemu prihranku.

Termostatska glava ventil pripre s pritiskom na iglo, nameščeno v sredini ventila, odpira pa ga tako, da pritisk na iglo popušča. Tudi ko je termostatska glava nastavljena na najvišjo temperaturo, je igla sproščena (štrli iz ventila), medtem ko je pri zaprti termostatski glavi pritisk nanjo konstanten (v tej legi je pogreznjena v ventil). To je eden od razlogov, da vzdrževalci ogrevalnih naprav priporočajo, naj bi bili zunaj ogrevalne sezone termostatski ventili povsem odprti.

Kdaj igla pod termostatsko glavo zablokira?

Igla na ventilu, ki bi se morala pod pritiskom ugrezati vanj, s popuščanjem pritiska pa dvigovati, najpogosteje zablokira, če je bila termostatska glava dolgo zaprta oz. nastavljena na najnižjo temperaturo. Včasih zunaj ogrevalne sezone zablokira tudi v sproščeni legi. K temu med mirovanjem pripomorejo vodni kamen in drobne smeti v ogrevni vodi. Seveda mi to ugotovimo šele, ko se v ogrevalni sezoni pojavijo težave.

Radiatorski ventil s termostatsko iglo in odvita termostatska glava. Foto: Meggi/Shutterstoc


Kako iglo sprostimo?

  • Najprej z ventila odvijemo termostatsko glavo (vedno v povsem odprtem položaju). Glava je na ventil privita z veliko matico, ki jo s kleščami papagajkami odvijemo v smeri, obratni od urnega kazalca. Obstaja tudi tip termostatskih glav, pri katerih matico/obroč predstavlja kar spodnji del termostatske glave. Pri tej za snemanje ne potrebujemo orodja, obroč le obrnemo za pribl. 20 stopinj v smeri, obratni od urnega kazalca, in glavo snamemo z ventila.
  • Termostatsko glavo odložimo iz rok in se posvetimo igli sredi ventila. S pritiskom nanjo (denimo z ročajem izvijača) preizkusimo, ali se pod pritiskom poglobi v ventil in se ob sproščanju vrne v sproščeni položaj. Če se premika, to večkrat ponovimo, s čimer jo že rešimo blokade. Če se igla pod pritiskom ne vda, jo poskusimo sprostiti z rahlim udarcem s kladivom od strani na ventil. Včasih jo lahko sprostimo tudi tako, da po igli z občutkom potolčemo npr. z lesenim ročajem noža, ko se sprosti, pa nanjo še nekajkrat pritisnemo.
  • Če se igla po vsakem pritisku vrne v sproščeni položaj, je težava odpravljena in lahko termostatsko glavo privijemo nazaj.
  • Če se igla po pritisku  ne vrne v sproščeni položaj in ostane ugreznjena, je precej verjetno, da bo treba ventil zamenjati. To delo zaupajmo strokovnjaku.
  • Termostatsko glavo vedno privijemo na ventil tako, da so oznake in puščica za nastavljanje temperature na vrhu.

Termostatski ventil. Foto: Dmitriy Halacevich/Shutterstock

Kaj pa če je kriv zrak v radiatorjih?

Medtem ko je pri zablokirani termostatski igli radiator v celoti mrzel, je topel spodnji in hladen zgornji del radiatorja znak, da je v ogrevalu zrak. Kako radiatorje odzračimo, lahko preverite tukaj.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE