Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

(Obvezno) Preden se odločite za način ogrevanja, primerjajte naprave!

Letošnji september nas je presenetil s hladnim zaključkom in tako marsikoga ujel nepripravljenega. Se še vedno sprašujete, ali je nastopil čas, da preverite delovanje svojih ogrevalnih teles, in se ob morebitni okvari odločite za nakup novih? Odgovor je DA, zdaj je zadnji čas! Uradni začetek kurilne sezone namreč nastopi, ko je ob 21. uri tri dni zapored temperatura zraka 12 stopinj Celzija ali nižja.
P. I.
27. 9. 2018 | 08:27
22. 10. 2024 | 04:20
6:06

Izbira pravega ogrevalnega sistema je precej odvisna od tipa nepremičnine. Pri končni odločitvi moramo biti pozorni na različne dejavnike: toplotno izolacijo hiše ali večstanovanjske stavbe, starost in kakovost oken, razpoložljivost ogrevalnih virov in seveda tudi na ceno vgradnje ogrevalnega sistema. Nekoliko bolj odprte roke imajo lastniki novogradenj, ki pa se morajo za tip ogrevanja opredeliti že v projektni dokumentaciji. Če ste še vedno v negotovosti glede izbire ogrevalnega sistema, vam predlagamo, da si preberete besedilo in se posvetujete s strokovnjaki za ogrevanje.

Lokalno ogrevanje

Lokalno ogrevanje se običajno uporablja zgolj kot dodatno ogrevalno sredstvo v izjemno hladnih prostorih ali za občasno ogrevanje pred uradnim začetkom kurilne sezone. Tak tip ogrevanja je primeren zgolj za ogrevanje prostora, v katerem se nahaja, lahko pa nekoliko vpliva tudi na sosednje prostore. Med lokalne ogrevalne naprave štejemo ogrevalna telesa, ki delujejo na električno energijo. Tu razlikujemo med premičnimi radiatorji in IR-paneli, na drugi strani pa med klimatskimi napravami, grelniki, kaloriferji in konvektorji, ki delujejo po principu oddajanja toplega zraka.

V to skupino spadajo tudi kaminske peči na drva/pelete in vgradni kamini. S kaminom ne ogrejemo le svojega doma, temveč tudi polepšamo bivališče, ki dobi posebno noto domačnosti. Za izbiro kaminske peči ali kamina je bistveno poznavanje prednosti in slabosti posameznega tipa ogrevanja. Peči zavzamejo manj prostora, so enostavnejše za montažo in vzdrževanje, hkrati pa toploto širijo z vseh strani. Pri kaminih, na drugi strani, je treba izbiro načrtovati že pri gradnji, finančna investicija je nekoliko višja, vzdrževanje pa bolj kompleksno.

Centralno ogrevanje

Številne prednosti centralnega ogrevanja v zadnjem času vse bolj izpodrivajo lokalno ogrevanje, s katerim se srečujemo le še v starejših stanovanjskih in poslovnih objektih. Centralno ogrevanje namreč prihrani prostor, zmanjšuje onesnaževanje, mogoče ga je enostavno avtomatizirati, hkrati pa ima tak tip ogrevalnega sistema daljšo življenjsko dobo. Sestavni deli centralnega ogrevalnega sistema so kotel ali peč za centralno ogrevanje, sistem cevi, ogrevalna telesa v prostorih in ekspanzijska posoda, ki skrbi za uravnavanje pritiska.

Centralno ogrevanje delimo na ogrevanje z biomaso (polena, sekanci, peleti), kurilnim oljem, zemeljskim plinom in vedno bolj priljubljeno ogrevanje s toplotno črpalko. Izbira tipa goriva se vse bolj nagiba k čistejšim različicam, ki izpodrivajo tradicionalna goriva, ki onesnažujejo okolje, so nevarnejša in hkrati veliko dražja. Trendi v Sloveniji kažejo, da se sicer še vedno veliko gospodinjstev ogreva s fosilnimi gorivi, kot je kurilno olje.

Toplotne črpalke

V največjem porastu v Sloveniji je ogrevanje s toplotnimi črpalkami, ki so prva izbira večine, ki se trenutno odloča za gradnjo nepremičnin. V zemlji, zraku in podtalnih vodah se zbirajo ogromne količine toplotne energije, ki jo je s pomočjo toplotnih črpalk mogoče pretvoriti v ogrevalno energijo. Takšne energije iz obnovljivih virov je po navedbah strokovnjakov lahko kar za tri četrtine.

Toplotne črpalke sicer prinašajo razmeroma visoko začetno naložbo, njihovi zagovorniki pa trdijo, da nizki stroški ogrevanja v nekaj letih odtehtajo tako visok začetni vložek. To obdobje se sicer razlikuje glede na posamezen tip gradnje, energijsko bolj varčne hiše pa naj bi s prihranki naložbo povrnile v petih letih. Ogrevanje s toplotnimi črpalkami je torej najprimernejše za novogradnje in objekte, kjer potrebujemo reverzibilne tipe ogrevanja/ohlajanja. Toplotna črpalka namreč pozimi ogreva bivalne prostore s pomočjo toplote zunanjih virov, poleti pa toploto črpa iz prostorov in jo izkorišča za ohlajanje.

Med glavnimi prednostmi toplotnih črpalk so poleg nizkih stroškov tudi nizka stopnja onesnaževanja okolja, enostavna uporaba in možnost pridobitve nepovratnih sredstev Eko sklada, in sicer za do 20 odstotkov priznanih stroškov, do še višjih subvencij pa so upravičeni tisti, ki investirajo v starejše objekte ali nepremičnine znotraj tako imenovanih degradiranih občin (imajo sprejet odlok o načrtu za kakovost zraka). Slabosti toplotnih črpalk ni veliko, med njimi je zvok kompresorja, ki je na srečo pri novejših modelih vedno manj moteč. Za delovanje toplotnih črpalk nujno potrebujemo tudi električno energijo, kar pomeni, da smo ves čas nekoliko odvisni tudi od drugih energijskih virov.

Priporočamo vam, da se pred nakupom katerega koli ogrevalnega sistema posvetujete s strokovnjaki za ogrevanje, svoj nakup pa začnete na spletnem portalu Ceneje.si. Ta vam omogoča primerjanje cen in lastnosti več kot 7000 naprav za ogrevanje ter vam tako lahko prihrani čas in denar.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine