Nekatere klimatske naprave so zasnovane izključno za hlajenje, medtem ko druge vključujejo toplotno črpalko, ki omogoča tudi ogrevanje. Če nameravate uporabljati klimatsko napravo za ogrevanje, izberite model s funkcijo ogrevanja in poskrbite, da vam bo tudi v hladnejših mesecih v letu toplo.
Klimatska naprava nikoli ne sme biti nameščena na steno, nasproti katere se zadržujejo ljudje.
Pravilna umestitev klimatske naprave v prostor je ključnega pomena, zato strokovnjak ob ogledu oziroma pred vgradnjo skrbno preuči možne postavitve, pri čemer pa mora seveda upoštevati tudi želje stranke. "Prednost dajemo funkcionalnosti in udobju pred estetiko," pojasni Jan Koštomaj iz podjetja Tera. "Želja pri vgradnji je, da s čim manj enotami uspemo pokriti čim večji del stanovanja. Za primer vzemimo najbolj pogosto nameščen tip klimatske naprave in to je stenska enota. Pri tem mora monter upoštevati neke ključne zakonitosti vgradnje klimatske naprave. Pozoren mora biti na prostorsko umestitev, saj napravo predvidoma postavimo v glavni bivalni prostor in njen izpih, v kolikor je mogoče, poskusimo usmeriti proti ostalim prostorom," pojasni sogovornik. Običajno velja, da če z napravo grejemo ali hladimo, se v največji meri osredotočamo na glavni bivalni prostor. "Kadar grejemo, potrebujemo več toplote v glavnem bivalnem prostoru, manj pa v spalnih," doda in nadaljuje: "Klimatska naprava nikoli ne sme biti nameščena na steno, nasproti katere se zadržujejo ljudje. Se pravi, da se izogibamo pihanju proti sedežni garnituri, pihanju proti jedilni mizi ali točilnemu pultu ali pihanju proti postelji. Ker se izpih na napravi začne visoko na steni, v večini primerov 40 cm od stropa navzdol, naprava človeku ni moteča, če je montirana nad kavčem, jedilno mizo ali nad posteljo. Pri tem moramo tudi vzeti na znanje, da kadar z napravo grejemo, lopute za vpih zraka po navadi usmerimo bolj dol, saj ima topel zrak manjšo gostoto od hladnega in se potem spet vrne navzgor proti stropu. S tem lepše zmešamo zrak v prostoru."
PREBERITE ŠE: TO JE IDEALNA NOTRANJA TEMPERATURA V ZIMSKEM ČASU
Včasih stenska enota ni primerna za določen objekt oziroma je preveč omejitev za njeno vgradnjo. Po sogovornikovih besedah v teh primerih izberemo drug tip klimatskih naprav, kot so talne naprave, kasetne naprave z izpihom na štiri strani (za vgradnjo v spuščene strope), stropne naprave za montažo na strop z eno smerjo izpiha ali celo kanalske naprave, pri katerih se pripravi cevni razvod po prostorih.
Če želimo ogreti prostor, velik 40 kvadratnih metrov, potrebujemo klimatsko napravo z močjo približno 2,4 kW.
Preverite, ali je moč klimatske naprave dovolj velika za ogrevanje prostora, ki ga želite ogrevati. Premočna klima bo porabila več električne energije, kar prinaša višje stroške, prav tako bo začetna investicija višja, medtem ko prešibka klimatska naprava ne bo optimalno opravila svoje funkcije, saj ne bo zmogla dovolj ogreti prostora. Vsaka naprava ima oznako za moč (najpogosteje izraženo v kilovatih), ki vam pove, koliko energije lahko proizvede. Za vsak kvadratni meter prostora se priporoča približno 0,06 kW (60 W). Če želimo ogreti prostor, velik 40 kvadratnih metrov, potrebujemo klimatsko napravo z močjo približno 2,4 kW. Pri tem je smiselno upoštevati tudi druge dejavnike, kot je na primer izolacija. Če je prostor dobro izoliran, lahko zmanjšate potrebno moč za približno 10-15 %. Priporočljivo je, da se pred nakupom in montažo posvetujete tudi s strokovnjakom za ogrevanje in hlajenje, da dobite natančnejši nasvet glede vaših specifičnih pogojev.
SEER je kazalnik učinkovitosti klimatske naprave za hlajenje, ki se izračuna kot razmerje med skupno količino hlajenja in porabo električne energije med določenim obdobjem, običajno sezono hlajenja. SCOP pa je kratica za senzorski koeficient učinkovitosti, ki meri razmerje med skupno oddano toplotno energijo in porabo električne energije med določenim ogrevalnim obdobjem. Višji kot je koeficient SCOP in SEER, višji je energetski izkoristek klimatske naprave, višji je energijski razred naprave.
Ti dve oceni, SEER in SCOP, sta pomembni za oceno učinkovitosti klimatskih naprav in nam lahko pomagata pri izbiri naprav, ki so energetsko učinkovite tako pri hlajenju kot tudi pri ogrevanju.