30. 8. 2023 | Besedilo: J. B.
poplavljena peč, poplave 2023, TČ, gregor tošnjak, kurilna naprava, ogrevanje, ogrevalna sezona
Po poplavah: Kurilne naprave ne zaganjajte sami
30. 8. 2023 | Besedilo: J. B.
poplavljena peč, poplave 2023, TČ, gregor tošnjak, kurilna naprava, ogrevanje, ogrevalna sezona
Zadnje poplave so prizadele veliko kurilnic z ogrevalnimi napravami, ki so v stanovanjskih hišah skoraj praviloma v najnižji etaži. Najbrž se marsikdo tam, kjer je imela povodenj manjši obseg, sprašuje, kaj lahko sam naredi še pred obiskom strokovnjakov. Ta je nujen v vseh primerih, ko so bile naprave v stiku z vodo.
Pojasnila, kako ravnati, smo poiskali pri Gregorju Tošnjaku, predsedniku odbora serviserjev ogrevalnih naprav, ki je del sekcije instalaterjev-energetikov pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije.
Sogovornik poudarja, da je treba v izrednih razmerah, kot so nastale ob zadnjih katastrofalnih poplavah, ko sta v kurilnice vdrla voda ali mulj, poleg lastne varnosti najprej poskrbeti za vse naprave, ki so priključene na električno napajanje.
PREBERITE ŠE: OBNAVLJAMO SLOVENIJO - SKUPAJ NAM BO USPELO
Lastniki in drugi uporabniki ogrevalnih sistemov, kot so plinske peči, peči na kurilno olje, toplotne črpalke, peči na pelete, drva ipd., pa tudi vseh hladilnih in drugih na električno omrežje priključenih sistemov, morajo te takoj ob nastanku izrednega dogodka izključiti iz električnega napajanja, zapreti dovod goriva, kot sta plin in kurilno olje, in napravo zavarovati, kolikor je mogoče.
Po dogodku naj uporabniki čim prej kontaktirajo servisno podjetje, ki skrbi za vzdrževanje njihove naprave. V nobenem primeru je ne smejo poskušati zagnati sami, poudarja Tošnjak.
Strokovni pregled in čiščenje celotne naprave
Serviser bo najprej opravil vizualni pregled in ocenil stanje sistema. Čim prej po izčrpavanju vode iz območja ogrevalne naprave bo to po potrebi izpral in jo v celoti očistil. Večina današnjih elektronskih komponent je grajenih tako, pojasnjuje sogovornik, da jih je mogoče po skrbnem pranju, čiščenju in pravilnem sušenju znova uporabiti, nedelujoče pa zamenjajo. Podobno kot za elektronske dele velja za vrtljive dele naprav, kot so črpalke, ventilatorji in podobno.
Ko bo serviser očiščene in osušene elemente spet sestavil, bo napravo vključil in preizkusil vse njene funkcije, morebiti nedelujoče komponente pa zamenjal. Pri plinskih napravah je nujna zamenjava plinskih ventilov, ker lahko v njih kljub zunanjemu čiščenju še vedno ostanejo voda, mulj ali druge nečistoče. Naprava, ki začne delovati, se pusti v pogonu ob nadzoru serviserja vsaj še eno uro, je pojasnil sogovornik.
Izvedeli smo, da je večina podjetij zaradi razmer zelo zasedena in je treba na obisk počakati, a ima pregledovanje poplavljenih naprav prednost pred običajnimi vzdrževalni pregledi.
Pri izključeni TČ odpremo stranico ohišja, da voda odteče
Natančnejša navodila za lastnike poplavljenih toplotnih črpalk smo poiskali pri podjetju Kronoterm iz Gomilskega. Lastnikom toplotnih črpalk, ki jih je zalila voda, na svoji spletni strani svetujejo ukrepanje po naslednjih korakih.
Najprej je treba izklopiti varovalke zunanje in/ali notranje enote toplotne črpalke. Ko se voda umakne, se odpre stranica ohišja naprave, da iz notranjosti odteče preostala voda. Elektronske komponente se bodo morale temeljito posušiti, preden bo mogoče napravo znova uporabiti.
Lastniki naj toplotne črpalke nikar ne vklapljajo nazaj v omrežje. Pripravijo naj tehnične podatke naprave, model in serijsko številko, ter kontaktirajo svojega serviserja.