Vodja službe za gasilsko usposabljanje v ljubljanski gasilski brigadi Marko Tomažin je za Delo povedal, da glede požarne varnosti elektrarn in gašenja nimajo nikakršnih izkušenj in da bo Gasilska zveza Slovenije v kratkem izdelala smernice, ki so v bistvu prevod izkušenj gašenja panelov njihovih nemških kolegov. Ti podobno kot v ZDA in v drugih »solarno« razvitejših državah ugotavljajo, da požari na sončnih elektrarnah izbruhnejo predvsem zaradi vgradnje slabih materialov.
Razvoj prehitel predpise
Podpredsednik Združenja slovenske fotovoltaične industrije in direktor celjskega podjetja Sol Navitas Robert Otorepec je odkrito priznal, da sončne elektrarne, če zagori podnevi, ni mogoče pogasiti z vodo, ker je pod napetostjo. Sončna svetloba je namreč vir energije, ki napaja module, zato je gašenje te naprave uspešno le ponoči, takrat lahko tudi z vodo. Podobne težave pri gašenju bi imeli tudi z električnimi avtomobili.
»Razvoj tehnologije je prehitel predpise s področja požarne varnosti. V Nemčiji, denimo, šele zdaj pripravljajo enotne smernice za gašenje fotovoltaičnih elektrarn,« je pojasnil Otorepec in dodal, da je potencialna nevarnost za izbruh požara na javnih objektih lahko le dotrajana elektroinstalacija. Dokler predpisov ni, je vse prepuščeno projektantom in tistemu, ki napravo postavi na streho. »Če malo karikiram: tisti, ki je še včeraj prodajal česen na tržnici, danes zagotovo ne more poskrbeti za varno montažo in delovanje fotovoltaične elektrarne.«
Več v petkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.