Spoštovani!
Sosed v bloku je zbiral soglasja za montažo klimatske naprave. Obrnil se je na sosede, ki z njegovo namestitvijo nimajo opravka. K meni denimo ni prišel, čeprav mi je zunanjo enoto namestil točno en meter nad oknom spalnice. Ropot je zelo moteč. On mirno spi, jaz pa se kuham pri zaprtem oknu. Sama svojo klimatsko napravo izklopim okoli 22. ure, da ne moti sosedov. Živim na morju, kjer klimatska naprava deluje skoraj celo leto. Lahko bi jo namestil na streho, kakor drugi stanovalci iz zadnjega nadstropja, a ni hotel. Upravnik je brez moči. Stanovanjski zakon govori o neki tožbi ... Kaj lahko storim?
Lep pozdrav in prosim za pomoč.
Težava, ki jo omenjate, draga bralka, je vedno bolj pogosta, pa najsi gre za montažo zunanjih enot klimatskih naprav, kot tudi zunanjih enot toplotnih črpalk.
Emisije hrupa v okolje, ki so posledica obratovanja naprav v gospodinjstvih, kot so denimo toplotna črpalka, klimatska naprava in podobno, v Sloveniji niso normirane. Žal v vašem primeru pravzaprav sploh ne morete veliko narediti. Montaža klimatske naprave sodi po Uredbi o razvrščanju objektov med vzdrževalna dela, po stanovanjskem zakonu pa med posle rednega upravljanja, za katero je potrebno soglasje vsaj 50 % etažnih lastnikov. Dela pa morajo biti vseeno opravljena skladno s predpisi o graditvi objektov, med izvajanjem mora lastnik omogočiti strokovni nadzor. Pri zbiranju soglasij nikjer ne piše, da bi to soglasje morali podati zlasti tisti, ki so v neposredni bližini nameravanega posega. Če se izkaže, da so taka dela izvedena brez zahtevanega soglasja vsaj polovice etažnih lastnikov, se prizadeti etažni lastnik lahko obrne na stanovanjsko inšpekcijo. Ta lahko odredi rok, v katerem mora tisti, ki ima namen posegati v skupno, zbrati zahtevana soglasja, v nasprotnem primeru pa mora vzpostaviti prejšnje stanje. Stanovanjski zakon sicer določa, da morajo vsi etažni lastniki svojo lastninsko pravico na posameznem delu stavbe izvrševati tako, da najmanj motijo ostale etažne lastnike in skupno rabo skupnih delov stavbe v etažni lastnini. Z namenom, da etažni lastniki čim natančneje uredijo medsebojne odnose, pravice in obveznosti, lahko sklenejo pogodbo o medsebojnih razmerjih, v kateri med drugim uredijo tudi način uporabe in upravljanja skupnih delov. Ta listina se običajno imenuje akt o skupnem opravljanju etažne lastnine. Morebitne medsosedske spore, če dogovor ni mogoč, pa lahko etažni lastniki rešujejo le na sodišču.
Emisije hrupa v okolje, ki so posledica obratovanja naprav v gospodinjstvih, kot je denimo toplotna črpalka, klimatska naprava in podobno, v Sloveniji niso normirane. Razlog, zakaj je temu tako je, da se tovrstne naprave prodajajo na notranjem trgu Evropske unije in je njihova proizvodnja in dajanje na trg regulirana z zakonodajo na področju proizvodov. Varovanje okolja je vključeno v celoten postopek ugotavljanja skladnosti le-teh.
Spoštovana bralka, lahko vam svetujemo samo, da se zaradi motečega hrupa novo montirane klimatske naprave, najprej poskušate pogovoriti s sosedom o možnostih premestitve oziroma omejitve njenega obratovanja. V skrajnem primeru imate torej tudi možnost tožbe. Prekomeren hrup spada na področje sosedskega prava, pri katerem drug zakon, to je stvarnopravni zakonik, določa, da morajo lastniki nepremičnin zaradi sosedstva ali prostorske povezanosti nepremičnin svojo lastninsko pravico izvrševati tako, da se medsebojno ne vznemirjajo in si ne povzročajo škode.
Svetujem vam tudi, da pogledate, kaj pravijo o tem predpisi vaše občine.
Tudi občine imajo namreč v okviru urejanja lokalnih zadev pravico izdajati predpise, s katerimi normativno ureja pravna razmerja, vendar pa pri tem ne sme poseči v državne pristojnosti. Ker na področju varstva okolja (oz. varstva pred hrupom), ki je v pristojnosti ministrstva, predpisi ne urejajo vprašanj, kot je "postavitev klimatskih naprav v lasti fizičnih oseb", in torej ne gre za poseganje v državne pristojnosti, lahko občina v občinskem odloku sama določi omejitve postavitev tovrstnih naprav v rabi fizičnih oseb, pri tem pa se ne sme sklicevati na predpise s področja okolja. Nekatere občine so na tak način že uredile umeščanje klimatskih naprav. Mestna občina Ljubljana je na primer v Odloku o občinskem prostorskem načrtu občine zapisala, da klimatskih naprav ni dopustno nameščati na ulične fasade objektov, njihova namestitev pa ne sme imeti motečih vplivov na okoliška stanovanja in prostore, v katerih se zadržujejo ljudje (hrup, vroči zrak, odtok vode).
Želim vam uspešno rešitev problema in vas lepo pozdravljam.