Pri odločanju je treba upoštevati toplotne izgube stavbe, površino ogrevanega prostora, naravne danosti parcele in svoje finančne zmožnosti. Vse to bo namreč vplivalo na rabo električne energije, ki jo toplotna črpalka (TČ) potrebuje za svoje delovanje. Te naprave sicer izkoriščajo obnovljive vire energije, elektriko pa potrebujejo za delovanje kompresorja in obtočnih črpalk.
TČ je naprava, ki deluje po enakem principu kot hladilnik ali klimatska naprava. S pomočjo elektrike prenaša toplotno energijo toplotnega vira (podtalne vode – TČ voda/voda; zemlje – TČ zemlja/voda; okoliškega zraka – TČ zrak/voda) v ogrevalni sistem. To se zgodi v zaprtem tokokrogu, kjer se tekoči delovni medij (hladivo) uparja, komprimira in spet utekočinja. To omogoča, da se toplotna energija z nižje temperaturne ravni dvigne na višjo. Hladilno sredstvo ostane v tokokrogu nespremenjeno, se ne porablja ali spušča v okolje. Bistveni sestavni deli toplotne črpalke so kompresor, uparjalnik, kondenzator, dušilni ventil in hladilni plin, ki je potreben za prenos toplote. Kompresor stisne hladilni plin pod visokim tlakom in ga s tem segreje na višjo temperaturo. Plin pri tej temperaturi v kondenzatorju odda toploto, nato skozi dušilni ventil ekspandira na nižji tlak, s čimer se ohladi pod temperaturo vira toplote. V uparjalniku ga vir toplote spet segreje na prvotno temperaturo.
TČ lahko uporabljamo za ogrevanje prostorov in sanitarne vode, reverzibilne TČ pa tudi za hlajenje prostorov. V primerih, ko potrebe po toploti v stavbi presegajo zmogljivosti nizkotemperaturnih črpalk, ko se lastnik denimo odloči za zamenjavo ogrevalnega kotla, preden energijsko prenovi hišo, pa so primerna izbira hibridne toplotne črpalke, ki delujejo v kombinaciji z drugim virom ogrevanja in imajo samodejno regulacijo. Najpogostejša je kombinacija toplotne črpalke zrak/voda s kondenzacijskim plinskim kotlom.
Kazalec učinkovitosti TČ je letno grelno število (SCOP), katerega vrednost je odvisna od vira okoliške toplote. Večje ko je grelno število, več toplote dobimo pri enakem vložku energije. To pomeni, da je smiselno izbrati toplotno črpalko s čim večjim grelnim številom. Grelno število pove, kolikšno je razmerje med električno energijo, ki jo dovajamo, in energijo, ki jo črpalka odda v ogrevalni sistem. Večje ko je, manj električne energije je potrebno za več oddane toplote. Če ima črpalka na primer grelno število 4, to pomeni, da bo iz enega dela vložene električne energije oddala v sistem štiri dele toplote. Grelno število je odvisno od temperature vira toplote in temperature vode v ogrevalnem sistemu. Manjša ko je ta razlika, večje je lahko število. Zato je najbolj primeren ogrevalni sistem pri toplotnih črpalkah ploskovno gretje, ki deluje v nizkotemperaturnem režimu, približno 35 stopinj Celzija.
Najvišje grelno število imajo TČ voda/voda, sledijo jim TČ zemlja/voda in TČ zrak/voda.
Vrste toplotnih črpalk glede na vir energije
Če smo se odločili za toplotno črpalko, je najprimernejše ploskovno ogrevanje, torej talno, stensko ali stropno, in sicer zaradi precej nižje temperature tekočine, ki se pretaka po cevnem sistemu teh ogreval. Če imamo takšna ogrevala, je smiselna odločitev za reverzibilno toplotno črpalko, ker lahko z njimi v poletnem času prostore ohlajamo, torej ne potrebujemo klimatske naprave.
Ogrevanje sanitarne vode
TČ, ki so namenjene le ogrevanju sanitarne vode in so manjše moči, so ponavadi tipa zrak/voda. Zrak zajemajo kar v prostoru, kjer so postavljene, obstajajo pa tudi različice, ki imajo kompresorsko enoto ločeno in nameščeno podobno kot klimatske naprave na zunanji steni hiše.
Črpalko za pripravo tople sanitarne vode navadno postavimo v klet ali shrambo, lahko tudi na podstrešje, torej v prostor, v katerem je temperatura zraka čim višja. Območje delovne temperature je od 5 do 35 stopinj Celzija, sanitarno vodo pa lahko tako ogrevamo vse leto. Med delovanjem toplotne črpalke se ta prostor ohladi za tri do pet stopinj Celzija, kar je dobrodošlo v kleteh ali shrambah.
Ker obstaja pri pripravi tople sanitarne vode (zlasti v večjih objektih) tveganje okužbe z nevarnimi bakterijami legionele, za razvoj katerih so ugodne temperature vode do 55 stopinj Celzija, je treba sanitarno vodo ogreti nad 60 stopinj Celzija, s čimer bakterije uničimo. Poleg tega imajo sodobne toplotne črpalke posebno funkcijo, ki zagotavlja, da se voda najmanj enkrat na teden samodejno segreje na 70 stopinj Celzija ali več.