Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ogrevanje in hlajenje

V Londonu prva telefonska govorilnica na sončno energijo

Znamenite rdeče telefonske govorilnice v Londonu bodo po novem zelene barve, delovale bodo na sončno energijo, v njej pa bo mogoče tudi napolniti mobilni telefon ali tablico. Gre za poskus oživiti znamenitost britanske prestolnice, ki je zaradi razmaha mobilne telefonije postala odveč.
Ba. P.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:17
2:47

V neposredni bližini živahnega križišča ulic Totenham Court Road in Oxford Street, glavno nakupovalno ulico v Londonu, so v sredo predstavili prvo telefonsko govorilnico, ki deluje na sončno energijo in v kateri lahko uporabniki napolnijo mobilne telefone. Nove govorilnice bodo tako zelene ne samo po barvi, ampak tudi po delovanju oziroma rabi energije. Na strehah bodo namreč imele sončne celice, v notranjosti pa štiri enote za polnjenje mobilnih telefonov in tabličnih računalnikov. Čez dan oziroma ob sončnem vremenu zbrana sončna energija se bo skladiščila v bateriji, zato bo mogoče govorilnico uporabljati tudi ponoči ali ob slabem vremenu.

»Želeli smo pokazati, da lahko javne prostore uporabimo na pozitiven način in da bi si moral London prizadevati, da postane bolj zeleno mesto,« je pojasnil Harold Craston, diplomant londonske univerze za ekonomijo in eden od snovalcev solarne govorilnice. Po njegovih besedah je vse preveč govorilnic neuporabnih ali pa jih »ljudje uporabljajo kot stranišča, kadar so pijani«.

Postavitev druge telefonske govorilnice na sončno energijo načrtujejo januarja prihodnje leto, pozneje naj bi jih postavili še več. »V sodobnem svetu, v katerem se Londončani skoraj ne počutijo popolne, če nimajo v roki te ali one elektronske naprave, je bil že skrajni čas, da posodobimo to našo ikono,« je dejal londonski župan Boris Johnson. Znamenito rdečo telefonsko govorilnico K6 so namreč oblikovali leta 1936 ob 25-letnici kronanja kralja Jurija V. Izdelovali so jih do leta 1968, ko je bilo po vsej Veliki Britaniji kar 70.000 teh govorilnic. Zdaj jih stoji še 11.000, a večina ne služi nobenemu namenu. Nekaterim pa so »vdihnili« novo življenje in jih opremili z defibrilatorji ali jih spremenili v majhne javne knjižnice.

Vir: AFP

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine