Plavajoče enote solarnih celic, imenovane tudi solarni nizi (LSA - Liquid Solar Arrays), uporabljajo koncentrirano fotovoltaično tehnologijo, pri kateri leče usmerjajo svetlobo v solarne celice, te pa sledijo dnevni poti sonca.
Kot glavno prednost izpostavljajo manjše stroške postavitve, saj nizi ne potrebujejo konstrukcij, kot so značilne za sončne elektrarne na strehah, fasadah in prostostoječe. Poleg tega so bolj odporne na vremenske vplive, saj se ob močnem vetru ali slabem vremenu preprosto skrijejo pod vodno gladino. Postavimo jih lahko v morje, na jezero ali celo na majhen ribnik. Razvojniki podjetja dodajajo še, da imajo plavajoče sončne celice nekoliko večjo učinkovitost, saj se zaradi vode, ki jih ves čas hladi, ne pregrevajo. To pa podaljšuje tudi njihovo življenjsko dobo, še navajajo.
Prvi pilotni projekt bo podjetje Sunengy postavilo avgusta letos, drugega, večjega pa načrtuje naslednje leto. Če bosta oba dobro delovala, v prihodnje načrtujejo večjo proizvodnjo plavajočih sončnih celic.
Vir: treehugger.com