Zagovorniki energije iz obnovljivih virov že več let zatrjujejo, da so odlagališča odpadkov kot nalašč za postavitev sončnih elektrarn. A do zdaj še ni bilo odgovora na vprašanje, kako preprečiti poškodbe na konstrukciji klasičnih fotovoltaičnih elektrarn, ki bi nastale zaradi spreminjanja oblike odlagališča, do katerega pride pri procesu razgradnje odpadkov. Rešitev ponuja ameriško podjetje Spectro PowerCap, ki je izdelalo posebno prilagodljivo geomembrano z vgrajenimi sončnimi celicami.
Geomembrana, ki se prilagaja spreminjajoči se obliki odlagališča, ima dvojno vlogo: odlagališče ščiti pred vremenskimi vplivi, hkrati pa pretvarja sončno energijo v električno. Uporabljajo jo že odlagališču z devetimi milijoni kubičnih metrov trdnih odpadkov v ameriškem mestu Conley (Georgia).
V membrano, ki prekriva deset hektarov veliko površino, je vgrajenih okrog 7000 prilagodljivih 144-vatnih fotovoltaičnih modulov podjetja Uni-Solar, ki so jih sestavili na odlagališču. S približno 300.000 metri žic so povezani do štirih pretvornikov, prek katerih pridobljeno energijo pošiljajo v omrežje. Zgornji sloj modulov je izdelan iz teflonu podobnega materiala, ki jim zagotavlja odpornost, zato je po njih mogoče tudi hoditi. Celotna geomembrana združuje štiri 250-kilovatne mreže s skupno zmogljivostjo enega megavata, kar zadostuje za 224 gospodinjstev.
Vir: CleanTechnica