Po besedah generalne direktorice direktorata za okolje Barbare Avčin Tržan bodo imeli prebivalci v primeru, ko se ne morejo priključiti na daljinsko toplotno ogrevanje, pri zamenjavi starih kurilnih naprav možnost pridobiti 50 odstotkov nepovratnih sredstev in 50 odstotkov ugodnih posojil.
Zaradi preseženih mejnih vrednosti za omenjene delce je evropska komisija proti Sloveniji sprožila tožbo, sodišče EU pa marca letos razsodilo, da krši pravo EU. Šlo je za ugotovitveno sodbo za zdaj brez izrečenih denarnih sankcij, omenjeni ukrepi pa sodijo v okvir obveznosti in prizadevanja Slovenije za izboljšanje kakovosti zraka.
Okoljsko ministrstvo je Slovenijo razdelilo na štiri območja, s podrobnimi razdelitvami pa bo imelo pravno podlago, da posamezno območje razglasi za degradirano zaradi visoke onesnaženosti z drobnimi delci in finančno podpre ukrepe za izboljašnje stanja. Po ukrepih za Zasavje bodo sledili ukrepi za območja Celja, Maribora in Ljubljane. Sledila bodo tudi območja Nove Gorice, Murske Sobote, Kranja. Na območju Črne na Koroškem pa ni tako problematično onesnaženje z drobnimi delci, pač pa s kadmijem in arzenom.