![Foto: Wiener Wasser, Novotny](https://deloindom.delo.si/media/images/20241024/1852289.width-660.format-webp.webp?rev=1)
Dunaj velja za eno izmed evropskih prestolnic, ki jih klimatske spremembe najbolj ogrožajo. Do leta 2050 bi se lahko temperatura v mestu zvišala za kar 7,6 stopinje. Lansko leto je bilo na Dunaju peto najtoplejše leto, odkar merijo temperaturo.
Gre za doslej najobsežnejši program subvencij za okoljske rešitve v zgodovini Dunaja. Avstrijska prestolnica bo svojim okrožjem do leta 2025 vsako leto namenila 20 milijonov evrov za subvencije različnih okoljskih projektov. "Da bi ustvarili podnebno zgledno mesto, subvencioniramo investicije v ozelenjevanje in hlajenje mesta, za kar namenjamo dvakrat več denarja kot doslej," poudarja mestni minister za podnebje Jürgen Czernohorszky. "Skupaj z dunajskimi okrožji želimo zagotoviti boljšo kakovost življenja na javnih površinah, preživljanje časa v parkih in na drugih zelenih površinah pa z več drevesi, vodnimi elementi, pitniki in senčili narediti še bolj privlačno," dodaja Czernohorszky.
Za preprečevanje toplotnih otokov na Dunaju skrbijo s številnimi ukrepi. Stalno povečujejo število parkov in po mestu vsako leto posadijo 4.500 novih dreves. S subvencijami do 5.000 evrov na projekt spodbujajo ozelenitve fasad, streh in notranjih vrtov. Ker pa je za boj proti klimatskim spremembam potrebno tudi zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida, bodo dunajska javna podjetja Wiener Stadtwerke do leta 2025 dve tretjini svojih investicij oz. 4,25 milijarde evrov namenila projektom varovanja podnebja, vse od izgradnje omrežja podzemne železnice do obnovljivih virov energije.
Avstrijska prestolnica je v akciji "Manj asfalta in več zelenja" marca letos k sodelovanju povabila tudi meščane, naj do 16. maja predložijo svoje ideje za urejanje dunajskih trgov in ulic. Poleg tega so razpisali še natečaj za arhitekte, urbaniste, oblikovalce in umetnike iz vse Evrope, da bi našli najboljše idejne rešitve za ozelenitev mesta. Zelene ulične svetilke in strehe ter vertikalni vrtovi so le nekatere izmed številnih izvirnih idej tega natečaja. Strokovna žirija bo izbrala inovativne koncepte, ki jih bo mogoče udejanjiti v praksi, meščani pa bodo s spletnim glasovanjem izbrali najboljše rešitve.