»S tem ukrepom bomo do leta 2030 prihranili 112.000 ton izpustov ogljikovega dioksida, kar lahko primerjamo s tisoč avtomobilskimi vožnjami do Lune in nazaj,« je povedala dunajska podžupanja Birgit Hebein. Stavbe so namreč veliki porabniki fosilne energije in posledično povzročajo ogromno škodljivih izpustov, sistem daljinskega ogrevanja pa je kar za 75 odstotkov bolj energetsko učinkovit od individualnih alternativ.
Avstrijska prestolnica ima sicer enega najbolj sodobnih in razvitih sistemov daljinskega ogrevanja v Evropi, na katerega se bo po ocenah oblasti lahko priklopilo okoli 80 odstotkov novogradenj. Že sedaj je namreč 70 odstotkov vseh novogradenj in tretjina vseh dunajskih gospodinjstev priključenih na daljinsko ogrevanje, zato naj po besedah Bernda Vogla, vodje dunajskega Oddelka za energetsko načrtovanje, nova uredba ne bi predstavljala prevelikih izzivov niti gradbincem.
Na Dunaju namreč trenutno živi slabih 1,9 milijona ljudi, ta številka pa naj bi do leta 2028 presegla dva milijona. Številne stanovanjske novogradnje, potrebne zaradi tega, bi tako lahko brez učinkovitih ukrepov negativno vplivale na kakovost zraka, so še navedle mestne oblasti, ki bodo poleg tega ukrepa še naprej spodbujale tudi uporabo obnovljivih virov, kot sta sončna energija in biomasa.
PREBERITE ŠE: Na Dunaju zagnali največjo toplotno črpalko v srednji Evropi