Čistilne naprave so največji lokalni porabniki energije. Dunajska glavna čistilna naprava potrebuje za čiščenje vseh odplak en odstotek vse na Dunaju proizvedene elektrike. Zato so se v mestu odločili, da bodo skupaj s Tehniško univerzo Dunaj razvili inovativen način pridobivanja energije iz odplak. Leta 2015 so začeli s postopno gradnjo infrastrukture, ne da bi pri tem posegali v obratovanje čistilne naprave. Po dobrih petih letih se je zaključila gradnja ekološke elektrarne, ki iz obdelanega blata proizvaja električno in toplotno energijo. Iz odplak, ki so jih doslej morali odstranjevati, bo sedaj proizvajala 78 gigavatnih ur elektrike in 82 gigavatnih ur toplote, kar presega lastne potrebe. Na ta način je postala energetsko samooskrbna, višek energije pa bo od septembra dalje oddajala v javno omrežje.
"Čiščenje odplak, ki v drugih mestih predstavlja enega največjih lokalnih porabnikov energije, pri nas poteka samooskrbno. Poleg tega pridobimo še čisto električno in toplotno energijo ter občutno znižujemo izpuste ogljikovega dioksida,« je povedala dunajska ministrica za okolje Ulli Sima.
PREBERITE ŠE: OD STRANIŠČA DO VTIČNICE: DUNAJSKA ČISTILNA NAPRAVA BO POSTALA SAMOOSKRBNA
Dunajska čistilna naprava, ki spada med največje v Evropi, že od leta 1980 čisti vso odpadno vodo v mestu. Po 2.500 kilometrov dolgem kanalizacijskem omrežju vanjo vsako sekundo priteče več kot 6.000 litrov odplak, ki jih s fizikalnimi in kemičnimi procesi v 20 urah očistijo, čisto vodo pa nato spustijo v Donavo.